Očitno se urad kanclerke Angele Merkel pripravlja na to, da bi Grčija utegnila izstopiti iz skupne evropske valute, je nedavno poročal nemški bulvarski časopis Bild, konec tedna se je nemški tednik Spiegel skliceval na neuradne vladne vire in zatrjeval, da bi v Berlinu Grexit, kot so s kratico poimenovali grško slovo od evra, tudi mirno preživeli.

Vse te scenarije so strokovni sodelavci vlade menda ocenjevali za primer, če bi zmagala stranka Siriza in se poslovila od zahtevanih reform. V tem primeru bi se ustavili krediti Grčiji v višini desetih milijard evrov, če bi se Grčija odločila izstopiti iz območja evra, se pričakuje naval na grške banke, ki bi pod pritiskom množičnih dvigov gotovine preprosto kolapsirale, so zapisali strokovni sodelavci vlade v Berlinu. V tem primeru bi morala evropska bančna unija priskočiti na pomoč Grčiji z milijardami evrov.

Čeprav tako kanclerka kot tudi vladni kabinet uradno nočeta govoriti o grških volitvah, se z novicami, ki po njihovi volji pridejo v javnost, ustvarja velik pritisk, ki daje Grkom vedeti, kaj vse se jim zna zgoditi, če bodo volili levico. Hkrati so jim v Atene sporočili, da niso več izsiljivi: če se iz območja skupne valute poslovi Grčija, to še ne pomeni, da se bo stresel cel sistem. Tako Merklova kot tudi njen koalicijski partner, socialdemokrati, zahtevata, da se Grčija drži zavez, ki jih je dogovorila z Evropsko unijo, v nasprotnem primeru grozijo z izključitvijo Grčije iz evrskega območja.

Nemški politiki problematizirajo predvolilne izjave vodje Sirize, Aleksisa Ciprasa, da je dovolj varčevalne politike, zniževanja pokojnin in plač ter napovedi, da utegne Grčija vsaj začasno ustaviti vračanje posojil. Cipras je nedavno v spletnem časopisu Huffington Post dejal, da nemška vlada namerno napačno interpretira njegove izjave in da tudi v primeru zmage Sirize Grčija ne želi izstopiti iz evrskega območja.

Vsa diskusija ima že tako močan čustveni naboj, da se je vanjo vključil celo predsednik evropskega parlamenta Martin Schulz in kritiziral, da v tem trenutku povsem neodgovorne špekulacije o možnem izstopu Grčije iz evrske skupine v resnici nikomur ne koristijo.

Podobno je k več zadržanosti kanclerko Angelo Merkel pozval tudi finančni minister dežele Severno Porenje-Vestfalija Norbert Walter Borjans, ki je dejal, da obstaja velika verjetnost, da bo volilno priporočilo kanclerke v Atenah povsem zgrešilo svoj cilj, in obžaloval, da Merklova pred volitvami doma in v tujini zaradi razpoznavno notranjepolitičnih razmislekov vedno znova vzame v zakup vznemirjanja evropskih partnerjev, ki na koncu lahko povzročijo veliko škodo. Še ostrejši je bil v kolumni Jakob Augstein, pastorek ustanovitelja Spiegla, ki je dejal, da so Nemci in Evropa Grkom odrekli pravico do demokracije in se s tem uklonili mnenju finančnega sveta, da si je ne morejo več privoščiti.