Ta konec tedna bo vendarle dokončno znano, na kakšen način, s kom in s kakšnim programom bo odhajajoči italijanski tehnični premier Mario Monti vstopil v volilni boj. Vse bolj pa je jasno, da bo Monti vstopil v volilno igro in za seboj potegnil sredinske stranke, tudi novo politično gibanje prvega moža Ferrarija Luca Cordera di Montezemola, ki je še do nedavnega razmišljal o lastni premierski kandidaturi. Sredino bo tako predstavljalo močno ime, ki ga ta doslej ni imela.

Poznavalci razmer so se razpisali o »epohalnih reformah«, ki da jih načrtuje Monti, o ustavnih reformah, o precej odločnejši liberalizaciji od tiste, ki jo je doslej uspelo skozi parlamentarno proceduro spraviti tehnični vladi. Montija naj bi torej vodil občutek, da je v minulih 12 mesecih zastavljena reformna pot ogrožena in da njegovo delo še ni končano.

Najverjetneje pa sta pri njegovi odločitvi vlogo odigrala tudi predsednik republike Giorgio Napolitano, ki je Montija odločno podpiral kot tehničnega premierja, in politična ofenziva Silvia Berlusconija, ki je nekoliko prestrašila tudi evropske politične vrhove. Vsebina Montijevega programa bo predvidoma znana ta konec tedna in do takrat bo najverjetneje tudi znano, kdo vse bo njegov program podprl.

Nelagodje levo in desno

Odzivi na njegov vstop v politiko so tako na desnici kot levici pričakovano zaviti v nelagodje. Čeprav javnomnenjske raziskave za zdaj Montiju kot združevalcu sredinskih strank ne napovedujejo več kot deset odstotkov podpore na prihodnjih parlamentarnih volitvah, bi kljub temu »montijevci« utegnili pomembno vplivati na sestavo koalicije. Za zdaj še nobena potencialna koalicija namreč nima absolutne večine. Silvio Berlusconi se je na Montijev vstop v volilni boj odzval nekoliko porogljivo, češ, Montiju pa res ne bi smelo biti v interesu pasti tako nizko – od tehničnega premierja do majhnega protagonista, v družbi s preostalimi majhnimi političnimi protagonisti. Premierski kandidat levice Pier Luigi Bersani na Montijev angažma prav tako gleda z zadržki. Doslej je že večkrat poudaril, da je čas, da se v Italijo vrne politika, a hkrati pomirja, da na levici ne vidijo smisla v prepiranju s sredino. Pripravljeni so na sodelovanje in podobni signali prihajajo tudi iz sredine, ki pa se namerava z levico pogovarjati šele po koncu volitev. Morebitne koalicije levice in sredine torej ni mogoče izključiti, medtem ko je koalicija sredine in desnice bržčas neverjetna, o Beppu Grillu in njegovem gibanju Pet zvezd pa se v koalicijskih povezavah niti ne razpravlja.

Silvio »naročal« vprašanja

Če je torej Montijev vstop v politiko že bolj ali manj izvršeno dejstvo, zdaj ostajata odprti vprašanji, kako prepričljiv bo v predvolilni kampanji in kako prepričljiv bo Berlusconi. V javnomnenjskih raziskavah Berlusconiju kaže vse bolje, čeprav je še precej oddaljen od rezultata z zadnjih volitev leta 2008. Za to se lahko zahvali veliki gledanosti osrednjega kanala njegove televizije Mediaset Canale 5, na kateri je nedavno uradno začel kampanjo. V pogojno rečeno intervjuju – kamere so ga izven etra ujele, kako novinarki naroča, kaj naj ga vpraša –, ni manjkalo niti pihanja na duše Italijanov z napovedjo ukinitve nepremičninskega davka, odprave varčevalnih politik, udrihanja čez Nemčijo in levico. Včeraj pa se je med tarčami kritik poleg Montija, ki je menda že tudi pripravljen na televizijsko kampanjo, znašla tudi komercialna televizija La sette, češ da so se na televiziji načrtno spravili nanj in na njegov politični program. Nenavadna kritika za človeka, ki ne izpusti nobene priložnosti za ostre napade na konkurente s pomočjo svoje televizijske mreže.