Eno od treh ameriških vojaških oporišč, ki so zadolžena za vzdrževanje vseh ameriških medcelinskih balističnih raket z jedrskimi konicami, je ostalo praktično brez celotnega operativnega poveljstva zaradi goljufanja med vsakomesečnimi pisnimi preizkusi znanja o postopkih, če bi dobili ukaz za izstrelitev raket.

V postopku se je po poročanju ameriških medijev zaradi goljufanja ali vsaj neprijave goljufanja znašlo najmanj 82 častnikov, ki so zadolženi za rakete z jedrskimi konicami v oporišču Malstrom v Montani. Odpustili so tudi devet poveljnikov, ki niso bili vpleteni, a jim očitajo, da niso poskrbeli za red v svojih vrstah. Gre za največji disciplinski ukrep v zgodovini enot, ki skrbijo za ameriški jedrski arzenal in formalno sodijo pod zračne sile ameriške vojske. Pomen škandala je še večji za to, ker ni edini.

Vpleten skoraj vsak peti med zadolženimi za medcelinske rakete

Jedrski arzenal Združenih držav šteje približno 4500 strateških jedrskih konic, ki so aktivne ali pripravljene za namestitev. Razporejene so po treh elementih tako imenovane jedrske triade: na medcelinskih balističnih raketah, ki so nameščene na kopnem, na strateških bombnikih in na podmornicah. Na medcelinske balistične rakete jih odpade 1050.

ZDA imajo 450 takšnih raket (ena lahko nosi več konic). Vse so tipa minuteman-III, nameščene pa so v treh vojaških oporiščih v odročnih koncih Montane, Severne Dakote in Wyominga. Zanje je skupno zadolženih približno petsto oseb, ki v 24-urnih izmenah ves čas dežurajo v 45 podzemnih centrih, od katerih je vsak zadolžen za deset raket. To pomeni, da je v škandal vpleten praktično vsak peti zaposleni, kar pomeni precejšen kadrovski izziv za naprej.

Preiskava o nepravilnostih v oporišču Malmstrom v Montani se je začela januarja, in sicer zaradi povsem ločenega suma uživanja mamil dveh častnikov, zadolženih za izstrelitev raket. Ta preiskava se nadaljuje, a je že prinesla povsem nepričakovane rezultate. Preiskovalci so namreč med pogovori z zaposlenimi ugotovili, da naj bi približno polovica od 82 osumljenih v oporišču v Montani goljufala med rednimi testi pripravljenosti za opravljanje nalog, druga polovica pa je za goljufanje vedela in ga ni prijavila. Na čelu početja je bila četverica, ki je med drugim prek SMS-sporočil razpečevala odgovore na vprašanja, ki zadevajo zaupne postopke dešifriranja in izpolnjevanja ukazov za izstrelitev jedrskega orožja. Sporno početje naj bi se začelo leta 2011, a le v oporišču v Montani, saj ga preiskava v Wyomingu in Severni Dakoti ni odkrila.

Popolna preiskava dela in okoliščin dela

Razkritje je povzročilo precej sramote vojaškemu vodstvu, saj razkriva, da zadolženi za ravnanje z najnevarnejšim orožjem na svetu očitno ne obvladajo povsem vseh zahtevanih postopkov. Na drugi strani so manj ostri opazovalci našli zanje tudi kakšno olajševalno okoliščino. Ena je ta, da se v omenjenih treh oporiščih, ki so vsa bogu za hrbtom, logično poraja malodušje, ne nazadnje tudi zato, ker trenutno nihče na svetu resno ne računa z uporabo jedrskega orožja. Poleg tega, morda manj tehtnega argumenta, saj gre ne nazadnje za njihovo službo, navajajo še enega, ki ga omenja tudi obrambni minister Chuck Hagel, namreč da se zaposlenim v oporiščih zaprejo vrata za napredovanje, če zahtevnih testov ne izpolnijo stoodstotno, kar ustvarja velik pritisk. V zračnih silah priznavajo, da je problem tudi sistemski, medtem ko je Hagel ukazal široko preiskavo dela vsega osebja v ameriškem vojaškem jedrskem programu kot tudi vseh okoliščin njihovega dela.