Zupan, ki se je pred leti boril za vstop v mladinsko reprezentanco, je po spodbudnih rezultatih v ZDA, 21-letni plavalec šolanje nadaljuje na Dartmouth Collegu, uspešno izkoristil priložnost v članski vrsti. Potem, ko od mladega reprezentanta nihče ni pričakoval nič, je v predtekmovanju dosegel kar tretji izid med vsemi nastopajočimi in se gladko prebil v finale. Svoj osebni rekord iz leta 2010, medtem je plaval v jardskih bazenih, je popravil za neverjetnih 19 sekund in pol, državni rekord Matica Lipovža iz leta 2001, zdaj trenerja Ilirije, pa natančno za 5,32 sekunde. Mladinski reprezentant Peter John Stevens je zasedel 34. mesto.

Vnovič je z mladinskim rekordom 25,44 na 50 prosto presenetila tudi 15-letna Nastja Govejšek in se kot 16. prebila v polfinale. Na večni slovenski lestvici zdaj dopolnjuje vodilno velenjsko trojko, saj sta pred njo le nekdanji klubski kolegici Nina Sovinek in Nina Drolc. Nato je nastopila še na 200 prosto, kjer je z 2:00,01 osebni rekord popravila za 1,4 sekunde in osvojila 21. mesto, škoda le za dve stotinki, da ni prebila še rado omenjene meje dveh minut.

Osebni rekord na 200 prosto je ob 30. mestu dosegla tudi Ravenčanka Gaja Natlačen. Blizu osebnih rekordov sta na 200 prosto nastopili tudi Urša Bežan in Mojca Sagmeister, članici bronaste štafete 4 x 200 prosto iz Debrecena, ki sta pristali na 15. in 18. mestu, večina slovenske stroke pa je bila mnenja, da gre za plavalki, ki bi lahko prebili tudi mejo 1:57,81, ki je bila tokrat potrebna za popoldanski finale.

Za peti slovenski popoldanski nastop je poskrbela Anja Čarman, ki je v predtkemovanju na 200 hrbtno zasedla peto mesto (2:06,25), mlada Ribničanka Lucija Kous je bila 20.

Že v soboto sta si finale priplavala Peter Mankoč, ki bo branil naslov na 100 mešano in Tjaša Vozel, ki bo na 100 prsno sploh prvič v karieri nastopila v finalu evropskih prvenstev.