Olimpijska prvakinja v judu Andreja Leški ne bo nastopila na junijskem svetovnem prvenstvu v Budimpešti. S tem je prvakinja iz iger 2024 v Parizu brez nastopa sklenila sezono, odprto ostaja celo nadaljevanje kariere.
»Zlata olimpijska kolajna je bila izpolnitev mojih športnih sanj in hkrati zaključek izjemno zahtevnega, a lepega življenjskega poglavja. Po vseh letih življenja na tatamiju, odrekanj, pritiskov in strogo načrtovanega športnega režima, čutim, da potrebujem čas zase, za razmislek, premor in iskanje novih motivov,« je svojo odločitev pojasnila Andreja Leški. Nekdanja evropska prvakinja in nosilka dveh srebrnih kolajn s SP si želi predvsem zadihati: »Brez obremenitev z razmišljanjem o prihodnosti in izzivih, ki so pred menoj. Prvo leto novega olimpijskega ciklusa mi omogoča, da si ta čas vzamem brez občutka krivde ali hitenja.«
Za poznavalce juda odločitev morda niti ni popolno presenečenje. Tekmovalka je vnaprej napovedala, da bo izpustila aprilsko evropsko prvenstvo v Podgorici, nato pa najavljala nastop na grand slamih v Tadžikistanu ali Kazahstanu. Ko je ni bilo med prijavljenimi, so se pojavili prvi dvomi, ali bo brez resnega testa res potovala na Madžarsko. Še več, 28-letna Koprčanka razmišlja tudi o tem, kako naprej s kariero. »Želim si, da ta odločitev v meni dozori v miru. Vedno sem bila iskrena in tudi tokrat, ko gre za veliko odločitev, ni nič drugače. Ostala bom aktivna in na voljo za mentorstvo mladim judoistom v klubu. Prav tako bom nadaljevala s študijem in vpisala magistrski program. S trenažnim procesom bom nadaljevala in si tako vrat v vrhunski šport ne zapiram,« poudarja 28-letna judoistka.