Španija - Italija 4:0 (2:0)

Španci, ki so jih mnogi kritizirali zaradi načina igre, so predvsem v prvem polčasu finala Italijanom odčitali lekcijo in z zadetkoma Davida Silve in Jordija Albe (v drugem polčasu sta za najvišjo zmago v finalih EP zadela še Fernando Torres in Juan Mata) prišli do novega naslova prvaka. Tretjega velikega zapored po uspehu na Euru 2008 in svetovnem prvenstvu 2010, kar je edinstven dosežek v bogati nogometni zgodovini. Izbranci Vicenteja Del Bosqueja, ki so skozi turnir s kar nekaj težavami premagovali tekmece, zaradi česar so mnogi menili, da se njihova prevlada počasi izteka, so prav v finalu pokazali svojo pravo vrednost in Španiji priigrali tretjo evropsko krono.

Drugi finalisti, Italijani, ki so s prikazanim na Poljskem in v Ukrajini poželi največ simpatij, pa so za razliko od prejšnjih tekem v finalu odigrali slabše, za nameček pa imeli še težave s poškodbami, zaradi katerih so zadnje pol ure igrali z igralcem manj. Kljub porazu pa bodo naši zahodni sosedi EP zapustili dvignjenih glav, saj so v zgolj dveh letih po polomu v Južnoafriški republiki svojo reprezentanco spet postavili med glavne nogometne sile.

Selektorja z začetnima postavama nista presenetila. Pri Italijanih je le Federico Balzaretti menjal Giorgia Chiellinija, pri Špancih pa so spet v napadu začeli David Silva, Andres Iniesta in Cesc Fabregas. Prav ti trije so v 14. minuti tudi zrežirali akcijo za vodilni zadetek svoje reprezentance. Iniesta je podal na desno stran kazenskega prostora do Fabregasa, ki je obšel Giorgia Chiellinija in podal pred gol, kjer je z glavo za povsem zasluženo vodstvo Španije zadel Silva.

Pred tem je v 10. minuti Xavi Hernandez z roba kazenskega prostora meril malce previsoko. Že v 21. minuti so Italijani morali poškodovanega Chiellinija menjati z Balzarettijem. Italijani so se po prejetem zadetku malce odločneje zoperstavili Špancem, a vse do 28. minute niso imeli prave priložnosti. Takrat je Antonio Cassano močno z leve strani žogo poslal v naročje Ikerja Casillasa. Slednji se je izkazal tudi v 33. minuti po močnem strelu Cassana z razdalje.

V 41. minuti pa so Španci, ki so bili boljši tekmec in so praktično povsem onemogočili italijansko igro, podvojili prednost. Xavi Hernandez je lepo podal v globino do vtekajočega Jordija Albe, ki je prišel sam pred Gianluigija Buffona in ga premagal. V 44. minuti je do strela iz ugodnega položaja na drugi strani prišel Riccardo Montolivo, vendar je bil Casillas znova na mestu.

Prandelli je v želji po čim prejšnjem priključku Cassana na začetku drugega polčasa menjal z Antoniom Di Natalejem, ki je takoj poskusil z glavo, a žogo poslal čez prečko španskega gola, malce pozneje pa se je po njegovem strelu izkazal španski vratar. Zatem so pritisnili Španci in poskrbeli za kar nekaj vročih trenutkov, med drugim bi sodnik v 49. minuti prav lahko pokazal na belo točko po igranju z roko Leonarda Bonuccija v svojem kazenskem prostoru.

V 62. minuti pa je Italijane doletela nova smola. Poškodoval se je Thiago Motta, ki je le nekaj trenutkov pred tem vstopil v igro. Ker je Prandelli do takrat izkoristil že vse tri menjave, so "azzurri" morali nadaljevati le z deseterico. Tekma je bila tako praktično odločena, saj so Španci še lažje nadzirali potek tekme. To so tudi uspešno opravili in se veselili novega naslova prvaka, ki sta ga v 84. in 88. minuti potrdila še Fernando Torres po novi podaji Xavija Hernandeza za hrbet italijanskih branilcev in Juan Mata, ki je zadel iz bližine po Torresovi podaji.