Domače in tuje raziskave kažejo, da je v Sloveniji na področju finančne pismenosti veliko izzivov. Delavnice za krepitev finančnih veščin z naslovom Kariera po karieri: O financah malo drugače je pripravila Skupina Triglav pod okriljem trajnostne pobude Zavarujmo prihodnost za športnike.

Osnovno poznavanje financ je tudi za športnike nuja

Mladi športniki so dobili vpogled v naložbeno zavarovanje in sodobne trende vlaganj, da bo obdobje po koncu kariere finančno varno in brezskrbno. Kot so predstavniki osrednje slovenske zavarovalnice predstavili na današnjem dogodku, je osnovno poznavanje financ nuja, še posebej pa je ta veščina pomembna za vrhunske športnike, ki so zaradi kombinacije mladosti, relativno visokih dohodkov in časovno omejene kariere izpostavljeni še večjim tveganjem kot običajni posamezniki.

O poslovni poti po koncu športne kariere so spregovorili Petra Majdič, olimpijka in nekdanja vrhunska tekačica na smučeh, danes pa uspešna poslovna ženska, nekdanja košarkarica Alenka Potočnik Anžič, ki poslovno kariero v podjetju Hisense dopolnjuje s predsedovanjem Rokometnemu klubu Celje in nekdanji uspešni rokometaš Beno Lapajne, ki je danes direktor prodaje v Triglav Skladih. Najuspešnejša slovenska smučarska tekačica Majdičeva nikoli ni obžalovala, da se je podala v svet športa. Zaradi ukvarjanja s športom je izgubila strah. »Naj vas ne bo strah, vi zmorete, ker se pripravljate 10, 15 ali 20 let na drugo kariero. V športu vas iz dneva v dan mečejo iz cone udobja, naj vas ne bo strah ustvarjati povezav z drugimi, te povezave in vezi vas bodo spremljale vse življenje. Pojdite čim večkrat v tujino, da si boste želeli doseči več,« je dejala. Prepričana je, da je bil njen prehod v drugo kariero zaradi ukvarjanja s športom, ki pooseblja vztrajnost in tudi finančno skromnost, lažji. »Individualen šport te naredi ponižnega, v enem delu tekme si sam, odvisen samo od sebe.«

Izobraževanje za športnike je vse bolj pomembno

Lapajne je izpostavil pomen izobraževanja, ob tem je pomembno, da ima športnik predstavo, kaj bi počel po koncu športne kariere. Tudi če razmišljaš, da bi po koncu tekmovalne poti ostal v športu kot trener, je pomembna izobrazba, je dodala nekdanja košarkarica Potočnik Anžičeva. »Pomembno je znanje, tudi tisto znanje, ki morda ni povezano s šolskim izobraževanjem. Smisel športa ni v tem, da premagaš druge, ampak da si vedno boljši. Takšno razmišljanje ti bo pomagalo tudi v drugi karieri, šport prinaša odgovornost, motivacijo, delavnost, pripravljenost na poraze, najbolj pomembni vrednoti, ki označuje miselnost zmagovalcev, pa sta odpornost in trdoživost,« je še razmišljala.

Ne imejte strahu, vi zmorete, ker se pripravljate 10, 15 ali 20 let na drugo kariero. V športu vas iz dneva v dan mečejo iz cone udobja, ne imejte strahu, naj vas ni strah ustvarjati povezav z drugimi, te povezave in vezi vas bodo spremljale celo življenje, pojdite čim večkrat v tujino, da si boste želeli doseči več.

Petra Majdič

Nekdanji olimpijec Lapanje je prepričan, da te šport nauči sodelovanja v skupini, ekipi, timsko dinamiko, razumevanje različnosti, sprejemanje različnih mnenj. V življenju si je vedno postavljal nemogoče cilje: »A cilji so nemogoči, dokler se ne uresničijo.« Majdičeva je podala dragoceno spoznanje: »Čuvajte svoje ime. Lahko izgubite denar, tudi izgubljena leta šolanja se lahko nadoknadijo, ampak svojega imena, ki ste ga ustvarili, enkrat, ko ga umažete, ne dobite več nazaj. Moje ime je svetinja.«

Pomen mentalne trdnosti so v ospredje v pogovoru postavili Robert Hrgota, glavni trener slovenskih smučarskih skakalcev, psiholog in direktor podjetja Mentalni trening Matej Lunežnik in Tea Bajc, vzpenjajoča se baletna zvezda in mladi up zavoda Vse bo v redu.

Priporočamo