»Vsaka zgodba ima začetek in konec. Zadnjih pet let je bilo zame malo težjih. Diagnosticirali so mi hipotiroidizem in Hashimotov tiroiditis. Borila sem se in verjela, da to ni razlog, da bi prenehala. Od takrat je bilo več padcev kot vzponov, vendar se obkrožena z neverjetnimi ljudmi našla ravnovesje in še naprej uživam v kolesarstvu,« je po zadnji dirki zapisala v Lenvarisu v Latviji rojena Poljakinja Eugenia Bujak, ki je slovensko državljanstvo prejela leta 2018. Zadnjo dirko Binche - Chimay - Binche je končala na 46. mestu z zaostankom dobrih štirih minut za zmagovalko Loreno Wiebes iz Nizozemske.

Slovenska in poljska državna prvakinja

Na slovenskem državnem prvenstvu je bila od leta 2018 štirikrat prvakinja cestne dirke in štirikrat tudi vožnje na čas. Tudi letos je združila oba naslova v Celju. Skupno je v karieri zbrala 15 zmag na poklicni ravni, edino v svetovni seriji leta 2016 na VN Plouayja. Trikrat je bila tudi poljska državna prvakinja, dvakrat na kronometrskem in enkrat na cestnem kolesu.

V Sloveniji je barve takratne ekipe BTC City Ljubljana in kasneje preimenovane v Ale BTC Ljubljana zastopala med letoma 2014 in 2021. Nato je presedlala k takrat novoustanovljeni zasedbi UAE Team ADQ in zanjo tekmovala še tri sezone. Letos je postala članica Cofidisa. Letošnjo sezono je začela z zlomljeno nogo, zato, kot sama pravi, ni mogla iz sebe iztisniti celotnega potenciala, vseeno pa jo je ekipa podprla in ji olajšala zadnjo sezono med poklicnimi tekmovalkami.

V svetovni seriji dirka le Urška Žigart

»Najboljše, kar se mi je lahko zgodilo, je bil podpis pogodbe s prvo slovensko poklicno žensko ekipo BTC City Ljubljana. Presenetili so me ljudje, ki sem jih spoznala, prijateljstva, ki sem jih sklenila, in vsa njihova podpora. Skupaj s Polono Batagelj, Špelo Kern in Uršo Pintar smo začele graditi slovensko žensko kolesarstvo,« je v daljšem zapisu izpostavila Bujak.

V ekipah svetovne serije trenutno od Slovenk dirka le Urška Žigart (AG Insurance-Soudal), medtem ko Cofidis, pri katerem si kruh služi še ena Slovenka Špela Kern, a ji pogodba po koncu sezone poteče, sodi v drugi rang ženskih kolesarskih ekip.

Priporočamo