Rusi so obrambo naslova svetovnega prvaka končali že v četrtfinalu, v katerem so jih ponižale ZDA z 8:3. Rusom ni pomagal niti prihod največjega zvezdnika Aleksandra Ovečnikna, ki je sicer v 42. minuti izid znižal na 2:4. Ko so ruski navijači pričakovali preobrat, so doživeli hladen tuš, saj so Američani najprej dosegli gol z igralcem manj. Nato so ZDA v dveh minutah dosegle tri gole, zadnja dva v razmaku enajstih sekund. »Zmagala je ekipa, ki je bila bolj organizirana in disciplinirana. Imamo odlične igralce, vendar so pozabili, da je hokej moštvena igra,« je povedal selektor Rusije Zinetula Biljaletdinov. »Uvrstili smo se tja, kamor smo se želeli. Uspešni smo bili, ker smo ustavili hitrost Rusov in jim onemogočili posest ploščka,« je tekmo ocenil presrečni selektor ZDA Stephen Gionta.

Švicarji so nadaljevali pravljico, saj so izločili Češko z 2:1. Zmagali so na vseh dosedanjih osmih tekmah na prvenstvu in nakazali, da prvič po letu 1953, ko so bili tretji, lahko osvojijo kolajno na svetovnem prvenstvu. Švicarji so večino dela opravili v prvih dveh tretjinah, ko so povedli z 2:0. Potem ko se je Švica po letu 1998 znova uvrstila v polfinale, je selektor Sean Simpson žarel od sreče: »Švica je pogosto obtičala v četrtfinalu. To je bila tekma, v kateri smo pokazali zrelo igro na rezultat. Naše reakcije so bile pravilne, zato sem ponosen na fante.«

Ko je Finska proti Slovaški po 16 minutah vodila s 3:0, ni kazalo, da bo imela težave z napredovanjem v četrtfinale. A visoko vodstvo je gostitelje uspavalo, saj so Slovaki izid v 41. minuti izenačili na 3:3. Ko je ob naletih vse kazalo na četrti gol Slovaške, je za Fince zadetek za napredovanje v polfinale v 49. minuti dosegel Aaltonen. »Tekma, v kateri smo bili najprej vzhičeni, pa na tleh, na koncu pa znova srečni. Ob takšni zmagi je pozabljena vsa vožnja po vrtiljaku čustev med tekmo,« je povedal strelec odločilnega gola Juhamatti Aaltonen. V pravi drami so Švedi po štirih serijah kazenskih strelov izločili Kanado.

Izidi četrtfinala: ZDA – Rusija 8:3 (2.1, 2:0, 4:2), Švica – Češka 2:1 (1:0, 1:0, 0:1), Finska – Slovaška 4:3 (3:0, 0:2, 1:1). Švedska – Kanada 3:2 po kazenskih strelih (0:0, 0:1, 2:2, 0:0, 1:0). jo