Finančna uprava (Furs) je včeraj sporočila, da bo Zvezi prijateljev mladine Slovenije (ZPMS) v decembru nakazala preostala sredstva, ki so jih donirali zavezanci za dohodnino. Generalna sekretarka zveze Breda Krašna je na včerajšnji tiskovni konferenci povedala, da pričakujejo še okoli 18.000 evrov.

Kot smo razkrili v soboto, je bila ZPMS lani kar pet mesecev (od 4. julija do 29. novembra) brez donacij, saj jih ministrstvo za delo ni uvrstilo na seznam upravičencev, torej organizacij in društev, ki jim lahko zavezanci podarimo do 0,5-odstotni delež dohodnine. Furs je za to obdobje umaknil vse zahtevke za namenitev dela dohodnine ZPMS in denar nakazal proračunu. ZPMS je sicer letos prejela 21.500 evrov ali skoraj 15.000 evrov manj kot leto prej, pri čemer naj bi se število donatorjev zmanjšalo s skoraj 2150 na 1250.

Na Fursu so povedali, da bodo vse zahtevke, ki so bili pet mesecev umaknjeni, preverili. Potencialnih donatorjev naj bi bilo po njihovi oceni 1899, a naj bi bilo končno število nekoliko nižje, saj nekateri donatorji zaradi vse slabših gospodarskih razmer in nižjih prejemkov niso več zavezanci za dohodnino.

Nesporazum med ministrstvi

Na ministrstvu za delo ne vedo, kako je lahko ZPMS izpadla s seznama. Kot pojasnjujejo, je bila do leta 2013 vpisana v seznam kot upravičenec s področja mladinskega dela, ki pa ne sodi v pristojnost ministrstva. Ker pa opravlja zveza tudi humanitarno dejavnost, so jo lani predlagali za vpis v svoj seznam kot humanitarno organizacijo s področja socialnega varstva.

Po besedah Brede Krašna jih je ministrstvo za izobraževanje lani zaradi sprejetja novega zakona glede strategije delovanja na področju mladine s seznama umaknilo, ob tem pa ni obvestilo ministrstva za delo, naj zvezo uvrsti na seznam humanitarnih organizacij.

Kriza znižala donacije

Število dohodninskih zavezancev se je, kot smo že poročali, s skoraj milijona v letu 2012 lani znižalo na dobrih 950.000, medtem ko je skupni znesek donacij upadel za 346.000 evrov – s 3,946 na 3,6 milijona evrov. Na ta način se je število donacij in prejemkov znižalo pri skoraj vseh dosedanjih največjih upravičencih. Znova vodilni slovenski Karitas je denimo prejel 133.000 evrov ali 15.000 manj, pri Rdečih noskih, ki so zadržali drugo mesto, pa so se donacije znižale z 99.000 na 88.000 evrov. Med 20 največjimi prejemniki v letu 2012 so se zvišale donacije le za Hospic, s 36.000 na dobrih 43.000 evrov.