Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) je še v prejšnji sestavi izdala poročilo v zvezi z nekdanjo vodjo laboratorija za molekularno modeliranje na Kemijskem inštitutu (KI) dr. Dušanko Janežič in drugima dvema zaposlenima, ki jih je zaradi suma korupcije doletela izredna odpoved delovnega razmerja. Komisija je postopek zaradi »ustrezne reakcije« inštituta tako zaključila, ugotovitve, ki se nanašajo na ponarejanje evidenc prihodov in odhodov z delovnega mesta za dva zaposlena, pa odstopila kriminalistični policiji.

Kot so zapisali v poročilu, so postopek o sumu korupcije začeli na podlagi prijave enega od bivših zaposlenih na inštitutu, ki so jo prejeli julija lani. Janežičevo je prijavil, ker naj bi več mesecev potrjevala prisotnost svojega sina, zaposlenega kot mladega raziskovalca v laboratoriju, katerega vodja je bila, in njegove partnerice, sicer strokovne sodelavke. »Komisija je v obvestilu najprej ugotovila, da je KI uvedel interno preiskavo glede večmesečnega izostajanja in zlorabe službenih kartic za registriranje delovnega časa in s tem lažnega prikazovanja njune prisotnosti na delovnem mestu,« so sporočili z inštituta. Poročilo KPK namreč ni javno. »Hitro ukrepanje vodstva inštituta tako glede uvedbe lastne preiskave kot kasnejših potez pozdravljajo in ocenjujejo za odličen primer učinkovitega in odločnega ukrepanja vodstva, ki ugotovi nepravilnosti in kršitve v svoji instituciji. Takšno ravnanje je v skladu s pričakovano integriteto poslovodstva organizacije javnega sektorja,« so še navedli del poročila.

Glede na omenjene ugotovitve naj tako ne bi bilo več razlogov za ločeno vodenje postopkov, zato je komisija postopek zaključila, del ugotovitev, ki se nanašajo na ponarejanje evidenc prisotnosti na delovnem mestu, pa odstopila kriminalistični policiji. To so potrdili tudi na KPK. Če bi Janežičevo spoznali za krivo ponarejanja uradnih listin, bi jo lahko doletelo do dve leti zaporne kazni.

Spomnimo, da so vsi trije odpuščeni zoper Kemijski inštitut vložili tožbo na socialno in delovno sodišče v Ljubljani, ker naj bi bila odpoved zaposlitev neutemeljena. Inštitut, ki ga vodi dr. Janko Jamnik, medtem v nasprotni tožbi zahteva povračilo škode v višini seštevka bruto plač in dodatkov za potne stroške in prehrano. Janežičeva je približno mesec dni potem, ko jo je doletela izredna odpoved iz krivdnih razlogov, prejela prestižno Zoisovo nagrado za vrhunske dosežke na področju znanstvenega raziskovanja.