Zgolj dobre ocene niso več dovolj za pridobitev Zoisove štipendije. Zaradi novega zakona o štipendiranju se v prihajajočem šolskem in študijskem letu uveljavljajo zaostrena pravila za pridobitev te štipendije ter za njeno nadaljnje prejemanje po napredovanju v višjo stopnjo izobraževanja.

Nova pravila poudarjajo izjemne dosežke, ki jih ne morejo zamenjati niti najboljše ocene. Veljajo za nove prejemnike Zoisovih štipendij in za sedanje Zoisove štipendiste, ki bodo jeseni začeli obiskovati fakulteto ali bodo nadaljevali študij na naslednji stopnji. »Zoisove štipendije so namenjene dijakom in študentom ob doseganju izjemnih dosežkov in s tem ustvarjanju dodane vrednosti na področju znanja, raziskovanja, razvojne dejavnosti in umetnosti,« ob tem poudarjajo na Javnem skladu RS za razvoj kadrov in štipendije.

Točkovani izjemni dosežki

Med izjemnimi dosežki, ki se točkujejo, na primer 20 točk prinese uvrstitev na 1. do 3. mesto na mednarodnem tekmovanju, 15 točk prinese objava znanstvenoraziskovalne naloge ali znanstvenega prispevka v znanstveni publikaciji, pet manj objava v zborniku ali strokovni publikaciji. Prav tako 10 točk so med drugim vredna prva tri mesta na državnih tekmovanjih, priznanje (enako zlatemu, srebrnemu ali bronastemu) na mednarodnem tekmovanju, izjemno umetniško delo in priznanje za najboljšo raziskovalno nalogo posameznega področja.

Dodatki k osnovni štipendiji

Poleg posebnih dosežkov bodo ocene prav tako pomembne. Dijaki 1. letnika morajo doseči povprečje najmanj 4,70, upoštevajo se jim vse ocene 9. razreda. Povprečje 4,10 v preteklem šolskem letu zadostuje za dijake 2. in višjega letnika srednje šole, prav tako za študente 1. letnika študija, slednji pa lahko za štipendijo zaprosijo tudi, če so bili (poleg izjemnih dosežkov) med zlatimi maturanti. Preostali študentje morajo imeti povprečno oceno najmanj 8,50 ali pa morajo biti med najboljšimi petimi odstotki študentov v svoji generaciji.

Po starih pravilih bodo Zoisovo štipendijo lahko prejemali sedanji štipendisti, ki bodo jeseni obiskovali višji letnik istega programa ali bodo izobraževanje nadaljevali na drugem programu v okviru iste stopnje, če so letnik na predhodnem programu uspešno končali.

Zoisova štipendija za dijaka znaša 120 evrov na mesec za izobraževanje doma in dvakrat toliko za izobraževanje v tujini. Študentska Zoisova štipendija pa znaša 140 evrov mesečno za izobraževanje doma in prav tako dvakrat toliko za študij v tujini. K Zoisovi štipendiji bo mogoče dobiti dodatek za bivanje (80 evrov na mesec), če štipendist obiskuje program, ki je od njegovega bivališča oddaljen vsaj 25 kilometrov, in dodatek za štipendiste s posebnimi potrebami (50 evrov na mesec).