Predsednica vlade Alenka Bratušek mora v skladu s poslovnikom državnega zbora predsednika parlamenta danes obvestiti o odstopu ministrice za zdravje Alenke Trop Skaza, kdaj bo predlagala novega ministra, pa še ni znano. Kot je po sobotnem dvournem pogovoru s premierko povedal potencialni kandidat za vodenje zdravstvenega resorja Danijel Bešič Loredan, sta se z Bratuškovo dogovorila, da bo glede njegove kandidature razmislila, se uskladila s koalicijskimi partnerji, v tednu dni pa naj bi mu sporočila, »ali odtečeva še drugi krog«.

Vodilni predstavniki koalicijskih strank so bili v dosedanjih izjavah morebitni kandidaturi Bešiča Loredana precej naklonjeni, vendar pa je v vladnih strankah, še zlasti v PS, mogoče slišati tudi kar nekaj pomislekov. Tako nekateri ocenjujejo, da se za ministrsko mesto preveč ponuja in samopromovira, da nima vodstvenih izkušenj, prav tako se bojijo, da bi bilo lahko njegovo navdušenje za ministrovanje tako kot pri Trop-Skazovi kaj kratkega daha... A je Bešič Loredan premierki zagotovil, da bo v primeru, če bo prevzel ministrsko mesto, na njem tudi vztrajal. Če bo njemu ali njegovim najbližjim kdo grozil, pa bo to prijavil. »Vedela bo celotna Slovenija in tudi celotna EU, če bo treba,« je dejal.

Na preizkušnji je politika

Na sobotnem srečanju je Bešič Loredan predsednici vlade predstavil svoj program, ki temelji na pobudah Iniciative zdravnikov. Iz pogovora po njegovih besedah ni bilo razbrati »nekih popolnoma različnih videnj in dojemanja reforme«. Na vprašanje, ali je zdravstveno reformo v mandatu sedanje vlade torej vendarle mogoče izpeljati, saj je bilo iz njegovih dosedanjih izjav mogoče sklepati, da je za to premalo časa, pa je odgovoril: »Celovite reforme, o kateri vsi tako radi govorijo, ni mogoče opraviti v pol leta. Ali pač. Pustimo času čas.«

Premierka in Bešič Loredan sta se pogovarjala tudi o tem, da mu je koalicija očitno bolj naklonjena, kot so mu v zdravniških krogih. »Vprašanje je bilo, ali se bom takoj skregal z vsemi, in moj odgovor je bil, da v to zgodbo ne vstopam sam. Predstavljam skupino ljudi, ki je pripravljena vložiti veliko truda, da se končno nekaj premakne, ki je apolitična, ki je ne zanimajo funkcije. Zdaj je politika na preizkušnji, ali si to upa narediti ali ne.« Njegova ekipa bi bila sestavljena iz zdravnikov, ki ne bi bili zaposleni na ministrstvu in bi delali prostovoljno – Bešič Loredan je za zdaj razkril le ime kirurga Erika Breclja – s sabo na ministrstvo pa bi pripeljal tri ali štiri ekonomiste oziroma pravnike.

Kavtičnik: Interpelacijo proti Virantu bom podprl

Ta teden čaka poslance tudi odločanje o dveh interpelacijah: danes bodo obravnavali interpelacijo SDS o delu šolskega ministra Jerneja Pikala, v petek pa že drugo interpelacijo proti notranjemu ministru Gregorju Virantu. Medtem ko naj poslanci koalicije večjih težav pri glasovanju proti interpelaciji o delu Pikala ne bi imeli, pa bi Virantov odhod iz vlade mnogi od njih z veseljem podprli. Še zlasti je proti Virantu nastrojen del poslancev PS. A bi padec notranjega ministra, ki je tudi predsednik DL, nedvomno ogrozil obstoj koalicije. Zato v poslanski skupini PS razmišljajo, da bi glasovanje nekaterih njihovih poslancev za Virantov odhod iz vlade preprečili z obstrukcijo obeh interpelacij, kot razlog za odhod iz dvorane pa bi navedli, da se interpelaciji ne nanašata na Pikalovo in Virantovo ministrsko delo, temveč na njune poteze, ko še nista bila v vladi. Možnost odločitve PS za obstrukcijo nakazuje tudi to, da je največja vladna stranka pri obeh interpelacijah prijavila le po 15 minut razprav, kar pomeni, da bi predstavili le stališče poslanske skupine.

Vendar pa nekateri poslanci PS vztrajajo, da bodo glasovali za Virantovo razrešitev. »Seje ne bom obstruiral in glasoval bom za interpelacijo,« zagotavlja Jožef Kavtičnik. Prepričan je namreč, da človek, ki nenehno nastavlja ogledalo drugim, pri svojih ravnanjih pa ima povsem drugačna merila, ne more biti v politiki, sploh pa ne na tako pomembnem mestu. Tina Komel z možnostjo obstrukcije še ni seznanjena, saj na zadnjem sestanku poslanske skupine ni bila navzoča. Če bo glasovala o interpelaciji o Virantovem delu, pa jo bo podprla.

Opozicija ima sicer skupaj s prvopodpisanim pod interpelacijo Ivanom Vogrinom 37 glasov, zato bo tudi, če se ji bodo pridružili nekateri koalicijski poslanci, potrebnih 46 glasov za Virantov padec težko zbrala. Kot je mogoče slišati v koalicijskih vrstah, pa bodo v prihodnjih dneh potekala še intenzivna prepričevanja, naj poslanci vladnih strank s petkovim glasovanjem obstoja koalicije ne ogrozijo. Tudi nekateri od prepričevalcev pa menijo, da bi bila najboljša rešitev, da notranji minister sam odstopi.