»Mi smo pri statistiki, ki meri brezposelnost, vedno nekoliko previdni,« je dejal predsednik ZSSS Dušan Semolič. Tudi sicer je treba, preden se bo lahko govorilo o trendu, po njegovem mnenju še nekoliko počakati. Kot je dodal, pa iz izkušenj vedo, da so lahko te številke rezultat določenih ukrepov, namenjenih prav »čiščenju statistik«.

Ko je govora o vlogi države, je treba vedeti, da ukrepi aktivne politike zaposlovanja - z izjemo javnih del - ne odpirajo ali kreirajo novih delovnih mest, je poudaril Semolič.

Samozaposlenost zaradi prisile

V tej luči je izpostavil rezultate raziskav, po katerih je kar 44 odstotkov vseh samozaposlenih to obliko zaposlitve, ki jo je s subvencijami še lani podpiralo ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, sprejelo le zaradi prisile. Ob tem je navedel, da je stopnja tveganja revščine med samozaposlenimi petkrat večja kot pri redno zaposlenih.

Če se bo izkazalo, da se v Sloveniji res utrjuje trend upadanja brezposelnosti, si zato v največji slovenski sindikalni centrali želijo, da bi se nadaljeval ne zaradi »čiščenja statistik«, temveč zaposlovanja na dejansko kakovostnih delovnih mestih.

Maja na novo prijavljenih 6119 brezposelnih

Na zavod se je maja na novo prijavilo 6119 brezposelnih oz. 14,5 odstotka manj kot aprila in 11,7 odstotka manj kot maja lani.

Med novoprijavljenimi je bilo 790 iskalcev prve zaposlitve, 1305 trajno presežnih delavcev in stečajnikov ter 3075 brezposelnih zaradi izteka zaposlitev za določen čas.

Od 10.085 brezposelnih oseb, ki jih je maja zavod odjavil iz evidence, se je zaposlilo oziroma samozaposlilo 7566 oseb, kar je 0,8 odstotka manj kot aprila in 17 odstotkov več kot maja lani.

Število zmanjšano v vseh območnih službah zavoda

Maja se je brezposelnost na mesečni ravni zmanjšala v vseh območnih službah zavoda. Število brezposelnih oseb je najbolj upadlo v območnih službah Ptuj (-5,8 odstotka), Kranj (-5,7 odstotka) Koper (-4,6 odstotka), Murska Sobota (-4,2 odstotka) in Velenje (-3,3 odstotka). V preostalih območnih službah se je brezposelnost zmanjšala manj kot na ravni države, na kateri je bil upad 3,2-odstoten.

Na letni ravni pa je bilo manj brezposelnih v območnih službah Ptuj (-9,1 odstotka), Velenje (-5,9 odstotka), Nova Gorica (-3,1 odstotka), Murska Sobota (-2,1 odstotka) in Maribor (-0,4 odstotka). V vseh ostalih območnih službah je brezposelnost ostala večja kot pred letom dni. Območne službe z največjim medletnim porastom brezposelnosti so Trbovlje (+7,3 odstotka), Koper (+4,7 odstotka), Ljubljana (+4,4 odstotka) in Celje (+2,5 odstotka).

Spremembe tudi v strukturni brezposelnosti

Do sprememb je prišlo tudi v strukturi brezposelnih. Ker se je namreč število brezposelnih žensk, brezposelnih v starostnih skupinah od 30 do 39 let, od 40 do 49 let in starih 50 let ali več ter dolgotrajno brezposelnih oseb maja v primerjavi z aprilom znižalo manj kot celotna brezposelnost, so se deleži teh kategorij brezposelnih oseb povečali. V izobrazbeni strukturi enako velja za brezposelne s terciarno izobrazbo, medtem ko so se deleži v ostalih kategorijah zmanjšali ali ostali enaki.

V primerjavi s strukturo v lanskem maju pa letos med brezposelnimi večje deleže predstavljajo ženske, brezposelni v starosti od 15 do 29 let in od 30 do 39 let, iskalci prve zaposlitve, dolgotrajno brezposelni, brezposelni s srednjo strokovno in splošno izobrazbo ter brezposelni s terciarno izobrazbo.

V prvih petih mesecih letos se je na zavodu na novo prijavilo 43.438 brezposelnih oseb, kar je 5,6 odstotka manj kot lani v tem času.

Največ prijav s strani tistih, ki so izgubili službo

Največ oseb, 23.144, se je prijavilo, ker so izgubile zaposlitev za določen čas, prijavilo pa se je še 6030 iskalcev prve zaposlitve in 8550 trajno presežnih delavcev oz. stečajnikov.

V primerjavi z enakim lanskim obdobjem se je na zavodu med januarjem in koncem maja prijavilo za 7,8 odstotka več iskalcev prve zaposlitve. Brezposelnih po izteku zaposlitev za določen čas se je medtem prijavilo za 7,3 odstotka manj, trajno presežnih delavcev in stečajnikov pa za 10,7 odstotka manj.

V tem času se je iz evidence odjavilo 47.783 brezposelnih oseb, od teh 35.874 zaradi zaposlitve, kar je 19,7 odstotka več kot v primerljivem obdobju leta 2013.