Nacionalni reformni program mora vlada skupaj z dopolnjenim programom stabilnosti v Bruselj poslati do konca aprila. Medtem ko je za sindikate dokument v predlagani obliki popolnoma nesprejemljiv, za predstavnike delodajalcev pa premalo odločen predvsem pri ukrepih za spodbujanje gospodarskega razvoja, o nedodelanosti programa govori celo finančni minister Uroš Čufer. »Nacionalni reformni program je groba usmeritev, kam gremo, o posameznih stvareh pa se je treba še dogovoriti,« je po poročanju STA po seji ekonomsko-socialnega sveta včeraj pojasnil Čufer. Pri tem je pritegnil notranjemu ministru Gregorju Virantu, da je v programu napovedano dodatno petodstotno znižanje mase za plače javnih uslužbencev v letu 2015 še vedno predmet pogajanj. Dejal je še, da je osnovno izhodišče programa nadaljevanje ekonomske politike, ki jo je vlada pripravila že lani.

Odpuščanje manj učinkovitih...

Tudi minister Virant je včeraj na kongresu konfederacije sindikatov javnega sektorja (KSJS) želel umiriti strasti in je sindikalnim predstavnikom javnih uslužbencem ponovno zagotovil, da petodstotno znižanje ni dokončna in nespremenljiva odločitev, temveč zgolj vladno izhodišče za pogajanja, ki naj bi se začela do konca tega meseca. Prav tako je ocenil, da mora dati vlada z besedilom reformnega programa Bruslju jasno vedeti, da »ta trenutek ne more kar tako reči, da bo naslednje leto plačna masa za pet odstotkov nižja«.

Po Virantovi oceni bi bilo sicer najbolj pametno plačno maso oklestiti z znižanjem števila javnih uslužbencev, pri čemer bi bilo najmanj boleče nenadomeščanje tistih, ki se upokojijo ali odidejo v druge službe, medtem ko manevrski prostor vidi tudi v odpuščanju tistih, ki ne dosegajo pričakovanih rezultatov. Ti ukrepi niso »poslušanje nekega diktata iz Bruslja«, temveč je treba javne finance uravnotežiti zaradi nas samih, je poudaril notranji minister in dodal, da se tako kot vlada zaveda, da do tega ni mogoče priti čez noč. Realna letnica je leto 2017.

Sindikati na dodatne reze ne pristajajo

Novoizvoljeni stari predsednik KSJS Branimir Štrukelj medtem opozarja, da konfederacija na kaj več kot na že dogovorjeno enoodstotno letno zniževanje števila javnih uslužbencev zaradi nenadomeščanja ne bo pristala. Prav tako bodo izkoristili vsa legalna in legitimna sredstva, tudi možnost stavke in demonstracij, če bo vlada skušala znižati plače. Pripravljeni so se pogovarjati le o podaljšanju varčevalnih ukrepov, v okviru katerih sta tako vlada Janeza Janše kot Alenke Bratušek javnim uslužbencem znižali plače. Kajti ti ukrepi naj bi bili sicer začasni, je opozoril Štrukelj.