Ker Pošte Slovenije za pošiljanje pisem predlani niso izbrali po postopkih, ki jih za javno naročanje predvideva zakonodaja, je računsko sodišče okrcalo Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS). Pojasnila ZZZS, da z javnim naročilom ne bi pridobili drugega ugodnejšega izvajalca kot Pošto Slovenije, ki je pač edini možni ponudnik, niso zalegla.

V nadaljevanju so te storitve prav tako oddali Pošti Slovenije, a v skladu s pravili javnega naročanja. Posebnih prihrankov pa to očitno ni prineslo: lani je ZZZS Pošti Slovenije odštel celo malo več denarja kot v spornem obdobju.

Dlakocepljenje ali doslednost?

Računsko sodišče je pregledovalo poslovanje ZZZS v letu 2012, ko je Pošti Slovenije za poštnino in kurirske storitve plačal slabih 1,9 milijona evrov. Pošta Slovenije kot izvajalec storitev pri tem ni bila izbrana v skladu z določili zakona o javnem naročanju, zato je ZZZS prejel mnenje s pridržkom. Z izjemo posla s pošto je ZZZS v vseh pomembnih pogledih posloval v skladu s predpisi, ugotavljajo na računskem sodišču.

Pa je imela sporna oddaja poštnih storitev Pošti Slovenije kakršne koli posledice? Na ZZZS zatrjujejo, da ne. Kot pojasnjujejo, so se sprva nameravali priključiti skupnemu javnemu naročilu, ki bi ga izvedla Agencija za javna naročila. A ugotovili so, da ZZZS z javnim naročilom ne bi pridobil drugega izvajalca kot Pošto Slovenije. Ta je oproščena plačila DDV, kar že v osnovi omogoča nižjo ceno. Poleg tega je Agencija za komunikacijska omrežja in storitve Pošti Slovenije leta 2010 izdala odločbo, s katero jo je imenovala za edinega izvajalca celotne univerzalne poštne storitve na tukajšnjem ozemlju. Sicer pa jim je takratna obstoječa pogodba s Pošto Slovenije zagotavljala relativno ugodne cene, v okviru katerih so dobili tudi popuste, so našteli.

Za pošto so lani odšteli še nekaj tisočakov več

Nasploh pa se ni iz načrtov skupnega naročila izcimilo nič. Agencija za javna naročila ga ni izvedla, sredi leta 2012 pa je tudi nehala delovati. ZZZS je tako začel lastni postopek za oddajo poštnih storitev. Tudi tokrat je kot edinega ponudnika za poštne storitve v notranjem in mednarodnem prometu izbral – Pošto Slovenije. Kot edinega ponudnika za storitev hitre pošte pa so izbrali City Express. Čeprav poštnih storitev leta 2012 niso poiskali z ustreznim javnim naročilom, javna sredstva niso bila oškodovana, zatrjujejo na ZZZS.

Zanimivo je, da je ZZZS lani Pošti Slovenije za njene storitve po podatkih aplikacije Supervizor plačal celo dobrih 4000 evrov več kot leto poprej, ko naj bi jih iskal na neustrezen način. Za storitve City express so medtem lani plačali dobrih 1500 evrov. Odhodki za delo ZZZS so leta 2012 sicer znašali 45 milijonov evrov, lani pa 40 milijonov evrov. nk