Vlada je tik pred koncem lanskega leta sklenila, da bo izgubarsko družbo Lipica Turizem prenesla v upravljanje Slovenskemu državnemu holdingu (SDH). SDH bo v Lipici upravljal približno polovico hotela Maestoso in hiško za golf. Kaj bo z razvpitim lipiškim igriščem za golf, za zdaj ni jasno, saj ga vlada ni uvrstila med nepremičnine, namenjene gostinsko-turistični dejavnosti, Kobilarna Lipica pa se s trženjem golfa ne sme ukvarjati. Zaradi te zmede je Golf klub Lipica svoje člane pozval, naj počakajo z nakupom letnih vstopnic za igranje golfa (predprodaja poteka decembra in januarja), dokler ne bo jasno, ali bo ta dejavnost v Lipici sploh še mogoča. Družba Lipica Turizem, ki je v letu 2014 z golfom po naših informacijah ustvarila okoli 400.000 evrov prihodkov, tako še bolj diha na škrge. Doslej je namreč prodala več kot trikrat manj letnih kart kot običajno v tem času.

Pastorka

Da na kmetijskem ministrstvu, ki je pristojno za Lipico, ne vedo, kaj bi s to svojo pastorko, potrjuje tudi igrišče za golf. Pojasnili so nam, da bo moral uporabnik tega igrišča, to je družba Lipica Turizem, s skladom kmetijskih zemljišč in gozdov skleniti najemno pogodbo. Toda iz pojasnil sklada je mogoče razbrati, da še zdaleč ni samoumevno, da bo najemnica Lipica Turizem, ki ima v ta namen zaposlenih pet ljudi, opremljena je tudi z vso potrebno mehanizacijo za vzdrževanje igrišča.

Ker v Lipici ni nič enostavno, enako velja tudi za golf. Sklad namreč najemnika sploh ne more izbrati, ker zemljišč, na katerih je golf, nima v upravljanju. »Na večini zemljišč predvidenega golf igrišča je trenutno kot upravljalka še vpisana Kobilarna Lipica. Ta je vpis izvedla na podlagi zakona o Kobilarni Lipica iz leta 1996, čeprav so kmetijska zemljišča že leta 1993 prešla v upravljanje sklada,« so nam pojasnili na skladu. In če bodo hoteli objaviti razpis za najemnika, bo morala vlada pravice upravljanja teh zemljišč šele prenesti na sklad. V 23 letih ji to še ni uspelo.

Popolna zmeda

A zapletov s tem še ni konec. Postavlja se vprašanje, katera zemljišča bo sploh dobil v upravljanje najemnik golfa. Precejšen del površin, namenjenih golfu, namreč za pašo konj in košnjo uporablja Kobilarna Lipica, torej bi bilo treba na terenu natančno izmeriti, kaj bo v prihodnje uporabljal najemnik golfa in kaj državna kobilarna.

Na skladu so nam na vprašanje, ali so opravili izmere na terenu, odgovorili le: »Sklad je opravil grafično izmero zemljišč, pri čemer je površina golfskih igrišč 36,6 hektarja, predmet najemne pogodbe pa bodo zemljišča.« Očitno bo vseh 36,6 hektarja kmetijskih površin v Lipici torej pripadlo izključno najemniku golfa.

Časa za odločitev je bilo dovolj

Samo Jereb, drugi namestnik predsednika računskega sodišča, ob tej premičninsko-nepremičninski zmedi meni, da bo SDH verjetno težko zagotovila pozitivno poslovanje družbe, če ne bo vlaganj v gostinsko-turistične objekte, ki jih bo dobila v upravljanje. Kobilarna Lipica namreč vse od ustanovitve posluje negativno, čeprav najemnine za objekte (niti za golf), ki jih je uporabljala, doslej ni plačevala. Poslej jo bo morala, in to vrtoglavih 16.600 evrov na mesec zgolj za polovico hotela Maestoso ter hiško za golf.

Vlada se zaveda, da bo morala družbo dokapitalizirati, vendar ob sprejemanju odločitve (17. decembra 2014) o njenem prenosu na SDH ni imela pojma, koliko denarja bo potrebovala za to. SDH je zato naložila, da do konca marca opravi skrbni pregled družbe. To bo podlaga za odločitev, koliko denarja bo treba zagotoviti za dokapitalizacijo. Samo Jereb je kritičen do takšnega ravnanja vlade. »Odločitev o morebitni dokapitalizaciji bi morala biti povezana z jasno opredelitvijo razmerij med lastnikom in najemnikom, vključno z obsegom vlaganj in njihovimi posledicami na poslovanje. Sicer ostajajo tveganja za neustrezno dokapitalizacijo in nadaljnje negativno poslovanje. Zato menim, da rok ni ustrezen in bi morala biti odločitev o vlaganjih in ureditvi razmerij z najemnikom sprejeta hkrati s prenosom naložbe na SDH.«  

Jereb: Šlo je za jasno zavajanje vlade

Vlada (Boruta Pahorja) je leta 2010 družbo enkrat že dokapitalizirala, in sicer z 1,5 milijona evri, in to pod pretvezo, da bo šel denar za delovanje državne kobilarne. Računsko sodišče je to nakazilo označilo za nedovoljeno državno pomoč in šest odgovornih ovadilo državnemu tožilstvu, ki o tej zadevi še ni odločilo, vlada Alenke Bratušek pa je od Kobilarne Lipica zahtevala, da ta denar vrne v proračun, čeprav je bila prav Bratuškova (v vlogi generalne direktorice direktorata za proračun) leta 2010 sopodpisana (skupaj z Mirando Groff Ferjančič, zdaj predsednico sveta in zaposleno v generalnem sekretariatu vlade, takrat pa vršilko dolžnosti generalne direktorice direktorata za javno premoženje) pod sklep o dodelitvi poldrugega milijona evrov tudi za gostinsko-turistično dejavnost v Lipici.

Se bo s prenosom Lipice Turizem na SDH sled za tem denarjem izgubila, ga ne bo treba vrniti v državni proračun, omenjene kazenske ovadbe pa bodo brezpredmetne, vprašamo Sama Jereba. »Sled za tem denarjem se ne bo izgubila, kazenske ovadbe – ne glede na nadaljnje ravnanje pri dokapitalizacijah – pa ne bodo ne bolj ne manj predmetne, saj je šlo za jasno zavajanje vlade glede namena porabe tega denarja in za prikrojevanje vsebine dokumentacije za njegovo pridobitev.«