Prvak DeSUS Karl Erjavec je še v torek zatrjeval, da bo na jutrišnji ustanovni seji državnega zbora kandidat za njegovega začasnega predsednika, včeraj pa je najverjetnejšemu mandatarju Miru Cerarju sporočil, da se temu položaju odpoveduje in naj kandidata ponudi kar njegova stranka SMC. Uradno je Erjavec to storil zato, ker še vedno ni znano, kdo bo poleg DeSUS v koaliciji s SMC, neuradno pa iz užaljenosti, ker ni edini kandidat za evropskega komisarja, saj namerava vlada Bruslju ponuditi kar štiri imena – poleg Erjavca še aktualnega komisarja Janeza Potočnika, premierko Alenko Bratušek in evropsko poslanko Tanjo Fajon.

Komisarska farsa

Izbira kandidata za evropskega komisarja se je v Sloveniji včeraj dokončno sprevrgla v popolno farso, potem ko je Slovenska tiskovna agencija objavila, da naj bi si predsednik evropske komisije Jean-Claude Juncker na tem položaju zaželel nikogar drugega kot odhajajočo premierko Alenko Bratušek. A le redko kdo v Sloveniji in tudi v Bruslju verjame, da je to res. Prej sumijo, da naj bi šlo za novo propagandno potezo Bratuškove, kakršne je vlekla na dan že v finalu volilne kampanje pred državnozborskimi volitvami. »Juncker takšne želje gotovo ni izrekel, saj je politik z dolgo kilometrino in tega ne bi nikoli storil. Postopek izbire kandidatov za komisarje je jasen. Naj pošljejo damo in bo mir! Vsaj v Bruslju. Doma pa ne bo šlo lahko. Ambicije dam so brezmejne. Morda se bo jutri pojavila še tretja kandidatka,« nam je včeraj dejal eden od zgroženih slovenskih diplomatov.

Ker se Alenka Bratušek in Karl Erjavec do včeraj nista uspela sporazumeti, kateri od njiju si bolj zasluži komisarski stolček, in ker je zmagovalec državnozborskih volitev Miro Cerar predlagal svojega kandidata – Janeza Potočnika (ker so tako rekli sodelujoči v anketi časnika Delo), se je včeraj porodila zamisel, da vlada v Bruselj pošlje štiri imena. A ker si predsednik evropske komisije ob sebi želi čim več komisark, je vnaprej jasno, da imajo predstavnice ženskega spola iz Slovenije večjo možnost uspeti.

Težko je tudi verjeti, da bi Potočnik, ki je komisar že dva mandata, privolil v to igro s štirimi imeni, zato je velika verjetnost, da soglasja k svoji kandidaturi sploh ne bi dal.

Le povprečneži se ponujajo prek medijev

Na to je najverjetneje računala tudi Alenka Bratušek, ki bi tako ostala najmočnejša kandidatka. A je po naših informacijah stvar zapletlo to, da je SD včeraj vztrajala, da na seznam kandidatov uvrstijo njihovo evropsko poslanko Tanjo Fajon in ne Rada Genoria, stalnega predstavnika Slovenije pri EU, kar naj bi sprva nameravala storiti Alenka Bratušek. Fajonova bo tako močnejša tekmica premierki, če bo ostalo pri tem predlogu in če si v evropski komisiji res tako želijo ženske komisarke.

»To je realna slika slovenske politike. V evropski komisiji potrebujemo izkušeno politično in strokovno osebnost, ki je sposobna prevzeti pomemben resor, in to v soglasju s političnimi zvezami EU in s predsednikom evropske komisije, ne pa se prodajati prek medijev. To je lastnost povprečnežev! Edina racionalna izbira je zato Janez Potočnik,« je prepričan eden od naših sogovornikov.

V Stranki Mira Cerarja se na vse te zaplete včeraj niso odzivali. Videti je, kot da so se zaprli v bunker, od koder le nemo spremljajo, kaj se dogaja pred njim. V strankah, ki se s SMC pogovarjajo o vstopu v koalicijo, pa so vse boj razočarani nad počasnostjo tega postopka. Prepričani so, da bi morali biti pred jutrišnjo ustanovno sejo državnega zbora jasni vsaj približni obrisi prihodnje koalicije. »Razen naše stranke ta trenutek še ni nobene druge, ki bi šla v vlado s SMC. Nočemo tesne koalicije s 46 glasovi v parlamentu, zato naj do takrat, dokler ne bo znano, kdo bo v koaliciji, SMC predlaga kandidata za začasnega predsednika državnega zbora. Kdor koli to bo, bo dobil vseh deset glasov naših poslank in poslancev,« napoveduje Franc Jurša iz DeSUS.

To pomeni, da utegnejo biti na jutrišnji ustanovni seji podobni zapleti kot pred tremi leti. Če upokojenska stranka ne bi šla v koalicijo, pa bi to skoraj zagotovo pripeljalo do novih predčasnih volitev. Zato v drugih strankah Cerarja pozivajo, naj stopi na plin in pospeši postopke oblikovanja koalicije.