Nekateri Novogoričani so bili konec lanskega leta zelo presenečeni – na domači naslov so namreč prejeli zahvalo SDS za podporo referendumu o arhivski noveli. A presenečeni niso bili zaradi vljudnosti slovenskih demokratov, temveč zato, ker se – kot pravijo naši sogovorniki – pod zahtevo za referendum niso podpisali. Da bi razčistili, kako so se znašli med podpisniki in kako je torej Janševa stranka prišla do njihovega imena in naslova, so se po naših informacijah nekateri obrnili na SDS, vendar odgovora niso prejeli. Zadevo so prijavili novogoriški policiji.

Hišna preiskava, aktivnosti se nadaljujejo

Da je v zvezi s sumom nepravilnosti pri zbiranju referendumskih podpisov v Novi Gorici stekla tudi kriminalistična preiskava, so nam včeraj potrdili na tamkajšnji policijski upravi. Vprašanja o sumih ponarejanja smo jim sicer zastavili že 8. januarja, vendar pa so novogoriški policisti z odgovorom oklevali. Glede na njihovo včerajšnje pojasnilo, je tudi jasno zakaj: prav včeraj so kriminalisti v tej zadevi namreč opravili hišno preiskavo. »Kriminalistična policija izvaja različna preiskovalna dejanja v okviru preiskave suma storitve uradno pregonljivih kaznivih dejanj. Na podlagi odredbe sodišča v zvezi z omenjeno zadevo opravljamo hišno preiskavo na območju policijske uprave Nova Gorica, z namenom pridobitve in zavarovanja dokumentacije v zvezi s sumi kaznivih dejanj,« nam je potrdil Dean Božnik z novogoriške policijske uprave.

Kriminalisti so včeraj zasegli več dokumentov o zbiranju podpisov za referendum o noveli zakona o arhivih, katerega pobudnica je bila SDS. Policisti ocenjujejo, da bo preiskava trajala še nekaj časa. »Aktivnosti se bodo nadaljevale med drugim tudi s pregledom pridobljenih podatkov in dokumentacije ter drugimi kriminalističnimi ukrepi. Preiskava še ni zaključena,« so nam še pojasnili na policiji, o podrobnostih preiskave pa niso želeli govoriti.

Neko pismo zahvale je bilo poslano

Včeraj smo se obrnili tudi na prvopodpisano pod referendumsko zahtevo o arhivski noveli poslanko SDS Evo Irgl, ki naj bi bila tudi podpisnica pisma zahvale podpornikom referenduma – to je bilo po naših informacijah poslano kar iz državnega zbora. Irglova nam je dejala, da je neko pismo zahvale bilo poslano, ni pa se spomnila, koliko naslovnikov so vključili. Obljubila nam je, da bo zadevo preverila, a se na naše nadaljnje klice ni več odzvala.

Referendumska pobuda o noveli zakona o arhivih je že v času zbiranja podpisov in določanja datuma referenduma dvigovala veliko prahu. Poleg Irglove je bil tedaj zelo dejaven tudi Roman Leljak. Nekdanji vojaški obveščevalec, ki je bil kot poslovnež zaradi goljufije obsojen na zaporno kazen, je v tistem času objavil več arhivskih dokumentov, ki so bremenili nekdanje vodstvo jugoslovanske Službe državne varnosti (SDV) in tudi njeno slovensko krilo. Leljak in SDS sta vztrajno trdila, da bo novela v veliki meri zaprla dostopnost arhivov, ministrstvo za kulturo pa je ves čas trdilo ravno nasprotno. Pobudnikom referenduma je na koncu uspelo zbrati dovolj potrebnih podpisov, v vroči predreferendumski kampanji pa SDS ni uspelo doseči, da bi referendum potekal na dan volitev v evropski parlament. V prvi polovici junija je tako na volišča prišlo izredno malo volilcev (manj kot 12 odstotkov) in referendum ni uspel.

V preteklosti so podpisi izginili

Zapletom s podpisi smo bili sicer priče tudi pri pobudi za referendum o slabi banki, ki jo je v času druge Janševe vlade sprožil Sindikat kemične, nekovinske in gumarske industrije. A se tedaj niso pojavili »viški« podpisov, temveč je šestintrideset listov s skoraj 400 podpisi izginilo neznano kam. Interna nadzora v državnem zboru in na notranjem ministrstvu sta ugotovila, da krivcev v teh dveh institucijah, ki sta edini imeli opraviti s podpisi, ni, policija pa je zaradi utemeljenega suma nevestnega dela v službi kasneje ovadila nižjo uradnico na ministrstvu za notranje zadeve. V Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije so ocenili, da je policija našla zgolj žrtev političnih pritiskov, in kot odgovornega za zaplet navajali takratnega notranjega ministra iz vrst SDS Vinka Gorenaka.