Ustavno sodišče je zavrglo pobudo Društva za ohranjanje naravne dediščine Slovenije (DONDES), ki je na najvišjo sodno instanco v državi vložilo pobudo za presojo zakonitosti in ustavnosti pravilnika o odvzemu velikih zveri iz narave, ki ga vsako leto potrjuje ministrstvo za okolje in prostor. A kot pravi pravnica Senka Šifkovič Vrbica iz Pravno-informacijskega centra nevladnih organizacij, neuspeh na ustavnem sodišču ni popoln, saj sodba po njenem mnenju odpira upanje, da bo imel volk poslej učinkovitejše pravno varstvo.

Nad pravilnik poslej z upravnim sporom

Ustavno sodišče je namreč odločilo, da odločanje o letnih kvotah za odstrel volkov ni ustavnopravna materija, pač pa sodi v upravno pravo. To pomeni, da je varstvo volkov preusmerilo na upravno sodišče, kjer se bo lahko pravilnik izpodbijalo po zakonu o upravnem sporu. »Naše upravno sodišče je – vsaj ko odloča o okoljskih zadevah – hitro, učinkovito in visoko strokovno. Ko bo sprejet naslednji pravilnik, ki bo v prilogi zajemal volka, bomo torej vložili tožbo na upravno sodišče,« je povedala Šifkovič-Vrbičeva. Dodala je, da bo dotična sodba ustavnega sodišča tudi v drugih primerih zelo uporabna, »saj bomo lahko priloge oziroma dodatke pravilnikom – z mnenjem ustavnega sodišča, da gre za individualizirane zadeve – poskušali izpodbijati pred upravnim sodiščem«.

Potem ko je v začetku oktobra ministrstvo za okolje in prostor s potrditvijo pravilnika o odvzemu velikih zveri iz narave odredilo odstrel petih volkov v slovenskih gozdovih (v prejšnji lovni sezoni se jih ni smelo streljati), so se v društvu DONDES obrnili na ustavno sodišče, saj po njihovem mnenju pristojne državne službe glede volka sistematično kršijo določila evropske habitatne direktive. Strokovnjaki pa opozarjajo, da je pri povišanju odstrela zavarovanih zveri – v aktualni lovni sezoni se bo lahko uplenilo tudi 86 medvedov – najbolj sporno to, da se zadnja leta sploh ne izvajajo več nobeni monitoringi, zato nimamo resnih podatkov o stanju njihove populacije.

Tudi tožbe proti odstrelu medveda?

Da odločitev ustavnega sodišča nevladnim organizacijam na stežaj odpira vrata do sodnega varstva velikih zveri, meni tudi Tomaž Jančar iz Društva za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije (DOPPS). »Verjamem, da pomeni sklep ustavnega sodišča začetek konca nezakonitega odstrela volkov v Sloveniji.

Pa ne le to. Ob naslednjem pravilniku lahko pričakujemo tudi tožbe raznih društev za varstvo in osvoboditev živali proti odstrelu medvedov. Utegne se nam še kolcati po tem, da pri dovoljevanju odstrela volkov v zadnjih letih nismo zmogli nekoliko več zmernosti,« napoveduje Jančar.