Pred predsednikom zmagovite stranke na tokratnih državnozborskih volitvah so naporni dnevi. Prvak SMC in najverjetnejši novi mandatar Miro Cerar po nekaj dneh oddiha namreč jutri začenja prvi krog pogovorov z morebitnimi partnerji za sestavo nove koalicije, ki bo trajal do sobote. »Vrstni red pogovorov s strankami še ni povsem določen, se bodo pa nadaljevali prihodnji teden,« pojasnjujejo v Stranki Mira Cerarja (SMC). Na vprašanje, ali so v vabilih na pogovore že podali kakršne koli zahteve, nam v SMC niso odgovorili. »Vsebine pogovorov, vsaj dokler ti niso končani, ne želimo komentirati,« so sporočili.

Politični analitik Igor Pribac kot pomembno in s tem izjemno okoliščino tokratnih pogajanj izpostavlja njihov termin, torej čas parlamentarnih počitnic: »Pogajanja bodo potekala v nekakšnem zatišju, SMC pa se bo med tem neformalno seznanila z javnofinančno sliko v posameznih resorjih in se pripravila na prevzem oblasti.« Rezultat volitev je po mnenju nekdanjega direktorja v družbi McKinsey Petra Kraljiča Cerarju in njegovi stranki naložil veliko odgovornost, saj so volilci izrazili veliko nezadovoljstvo s starimi strankami. Ob tem omenja finančno in moralno krizo. »Reakcije nekaterih strank po volitvah, predvsem izjave Zvonka Černača, so bile nedostojne. To je škoda, ker bi Slovenija pred tako pomembnimi nalogami in strukturnimi reformami potrebovala veliko koalicijo po zgledu Nemčije,« je prepričan nekdanji svetovalec nemške vlade. Ker je začete reforme treba dopolniti in dokončati, Kraljič upa, da bo Cerarju uspelo sestaviti stabilno vlado in pri tem prepričati tudi druge deležnike, kot so na primer sindikati.

Iz predvolilnih nastopov tokratnega zmagovalca volitev Mira Cerarja je bilo razbrati, da se bo pri sestavljanju koalicije trudil preseči dolgoletno polarizacijo na levico in desnico, v sobotnem intervju za Dnevnikov Objektiv pa je omenil mavrično vlado. Ker na pogovore ni povabil predstavnikov SDS, mu za uresničitev napovedi o sestavi desno-leve koalicije preostane zgolj še Nova Slovenija.

Nedoločen ekonomski program SMC

»Za Mira Cerarja bi bilo ključno, da z NSi vzpostavi dovolj široko in uravnoteženo koalicijo. Če bo oblikoval koalicijo samo z levosredinskimi strankami, bo to slabo za Slovenijo, ker je njihov gospodarski program uničujoč,« začetek koalicijskih pogajanj komentira Sebastjan Jeretič, ki je imel pomembno vlogo v kampanji SD na državnozborskih volitvah leta 2008, na tokratnih pa je obkrožil Novo Slovenijo. Scenarij, da bi se NSi pridružila Cerarjevi vladi, je po Pribčevem mnenju uresničljiv. »Možnosti za sodelovanje obstajajo. Ekonomski program, ki ga je izpovedoval Cerar, je ostal zelo nedoločen, s tem pa si je pustil odprta vrata za konkretizacije, ki lahko zadovoljijo tudi zahteve Nove Slovenije,« razmišlja profesor z ljubljanske filozofske fakultete.

V krogih blizu Alenke Bratušek so bili pred volitvami prepričani, da bo Cerar, ki po njihovih besedah do tedaj ni razkril kakšnih močnih adutov za vodenje gospodarske in proračunske politike (po volitvah se je omenjalo Mojmirja Mraka, Mitjo Gasparija in Aleksandra Kešeljevića), v koalicijskih vrstah še kako potreboval izkušnje dosedanje premierke oziroma Zavezništva Alenke Bratušek (ZaAB). Slednjo bodo sicer na jutrišnjem srečanju s Cerarjem zastopali Bratuškova, generalni sekretar stranke Roman Jakič in vodja poslanske skupine Jani Möderndorfer. »Nadaljevanje stabilizacije javnih financ, program razdolževanja podjetij, kar je neposredno povezano z novimi delovnimi mesti in gospodarsko rastjo, saj je bila sanacija bank v tem pogledu le prvi korak,« programska izhodišča ZaAB poudarja Möderndorfer. Kot zelo pomembna izhodišča izpostavlja še zdravstveno reformo, boj zoper korupcijo in ohranjanje visokih standardov socialne države.

Židan pozna samo splošna načela SMC

Poleg ZaAB tako ostaja najverjetnejši koalicijski partner SMC zgolj še DeSUS, ki je slovenske vlade oblikoval od leta 1997. V njeni partnerici v predvolilnem »socialdemokratskem bloku za vse generacije« se namreč opozicijske drže tokrat ne bojijo. Na vprašanje, zakaj Socialnim demokratom v koaliciji ne bi uspelo s svojimi zahtevami, je predsedujoči SD Dejan Židan prejšnji teden odgovoril, da še ne poznajo programskih izhodišč SMC. »Poznamo splošna načela, a ne poznamo stališč do socialne države, socialne kapice, minimalne plače, zaščite javnega sektorja. Ko nam bo to predstavljeno, se bomo lažje opredeljevali,« je še dodal Židan.

Čeprav se z neformalnimi in pred javnostjo skritimi pogovori ne strinjajo, se bodo v Združeni levici vseeno udeležili pogajanj. Na pogovor so sicer povabljeni že jutri, kdo se bo udeležil srečanja s Cerarjem, pa včeraj še niso dorekli. Kot je znano, Združeno levico sestavljajo tri stranke (IDS, TRS in DSD) in številna gibanja. »Naši pogoji za sodelovanje s parlamentarnimi in neparlamentarnimi strankami so znani: reforma gospodarstva, konec varčevalne politike, opustitev privatizacije, vzpostavitev plačnega razmerja v javnem sektorju 1:5, ukinitev dopolnilnega zdravstvenega in vključitev v osnovno zavarovanje...« svoje zahteve nizajo v novinki med parlamentarnimi strankami. Luka Mesec (IDS) je sicer že poudaril, da je najverjetnejši scenarij, da bo ZL delovala v opoziciji.

»DeSUS je po številu mandatov tista stranka, ki bi omogočila sestavo čvrste vlade s tremi partnericami. Če pa stranke upokojencev v koaliciji ne bo, se odpre možnost sodelovanja štirih partneric, kar pa je s pogajalskega vidika zelo zahtevna situacija,« politično matematiko, ki bo v naslednjih tednih krojila dogajanje v državi, povzema Igor Pribac. Cerar sicer ocenjuje, da bi Slovenija dvanajsto vlado lahko dobila v drugi polovici septembra.