»Spletna stran ZaAB je kot online igra 'ugani kdo'. Ljudje počasi izginjajo. Žal napačni,« je na twitterju zapisal lokalni koordinator ZaAB Domen Petan. Njegove navedbe se nanašajo na izstop podpredsednika ZaAB Petra Vilfana in nekdanjega predsednika sveta stranke Stojana Pelka, prav tako je konec prejšnjega tedna ZaAB zapustila bivša poslanka Maja Dimitrovski. Če Alenka Bratušek na današnji seji sveta stranke ne bo odstopila oziroma se zbrani ne bodo dogovorili za sklic kongresa, na katerem bi volili novega predsednika, pa izstop iz ZaAB napovedujejo še nekateri vidni člani stranke.

Ko stranke ni potrebovala, je ta ni zanimala

»Alenka Bratušek je s svojimi dejanji stranki povzročila nepopravljivo škodo,« meni sedaj že bivša članica sveta ZaAB Maja Dimitrovski. Moti jo, da jim je Bratuškova vse do državnozborskih volitev prikrivala, da se namerava potegovati za evropsko komisarko, pa da jih je pred lokalnimi volitvami pustila povsem same in tudi ni nikogar pooblastila, da bi poskrbel za čim boljši nastop stranke na volitvah... »Bratuškova bi morala prevzeti politično odgovornost za svoja ravnanja in vodenje stranke prepustiti komu drugemu. Če ne bo šla ona, bomo odšli drugi,« je dejala bivša poslanka.

»Če bo Bratuškova ostala predsednica ZaAB, bom izstopil iz stranke,« je napovedal tudi nekdanji poslanec Jerko Čehovin, ki možnosti za napredek stranke pod vodstvom sedanje predsednice ne vidi. Čehovina moti, ker Bratuškova »ne premore niti kančka samokritike«. Za nesprejemljivo je ocenil, da je v času potegovanja za komisarsko funkcijo stranka ni prav nič zanimala, kot skrajno nedostojno pa njeno izmikanje dvigu pošte protikorupcijske komisije.

Kaj se bo zgodilo s pismom?

Na vprašanje, ali razmišlja o odstopu s čela stranke oziroma kaj bo danes predlagala članom sveta, nam Bratuškova prejšnji teden ni želela odgovoriti. Naši sogovorniki iz ZaAB pa so prepričani, da ne bo odstopila. Menijo tudi, da člani sveta kakšnega predsednici neljubega sklepa ne bodo sprejeli. »Bratuškova je v zadnjih dneh in tednih naredila vse, da bi ostala na čelu stranke,« poudarjajo. Kot takšne njene poteze omenjajo postavitev predsednikov programskih odborov na nočni korespondenčni seji izvršnega odbora in s tem širitev sveta stranke s predsednici lojalnimi člani, pa »izbris« lokalnih koordinatorjev iz sveta stranke, ker so bili do potez Bratuškove kritični.

Člani sveta ZaAB, ki se zavzemajo za zamenjavo na čelu stranke, so v preteklih dneh podpisovali pismo, v katerem so navedli, da bi morala Bratuškova odstopiti s predsedniškega mesta in stranki omogočiti, da gre naprej. Po naših informacijah je pismo podpisalo 12 članov (še dva ali trije so se z vsebino strinjali), kar je pred širjenjem sestave sveta z novoimenovanimi predsedniki programskih odborov in pred odhodom nekaterih podpisnikov pisma iz ZaAB predstavljalo polovico članov sveta. »Pismo je bil še en poskus, da bi se Bratuškova streznila in se današnja seja sveta sploh ne bi zgodila,« ocenjujejo nekateri naši sogovorniki. Se pa – tudi zaradi izstopov nekaterih podpisnikov, ki so ocenili, da Bratuškova s predsedniškega mesta nikakor ne namerava odstopiti, in se umaknili – postavlja vprašanje, ali bodo pismo Bratuškovi sploh izročili. Kot pravijo naši viri, je to trenutno pri vodji poslanske skupine Janiju Möderndorferju, dopuščajo pa možnost, da ga bo kdo od podpisnikov na današnji seji vendarle prebral.