»V Slovenski vojski nimamo zakonskih podlag za spremljanje dejavnosti, ki jih v prostem času izvajajo naši pripadniki.« Tako je obrambnemu ministru Romanu Jakiču, ki je javno izrazil dvome glede dvojne vloge dr. Damirja Črnčeca, ki je v službenem času svetovalec načelnika Generalštaba Slovenske vojske, kot predsednik odbora za izpustitev Janeza Janše iz zapora pa razmere v Sloveniji primerja s tistimi v Severni Koreji, pojasnil načelnik Generalštaba Slovenske vojske Dobran Božič.

Prosto na dan, ko je moral Janša v zapor

Minister za obrambo Roman Jakič je namreč konec junija za Dnevnik izjavil, da ga ni zmotilo Črnčečevo izražanje podpore Janši, pač pa to, da je tako visok predstavnik Slovenske vojske Slovenijo primerjal z Belorusijo in celo Severno Korejo. »Kljub zakonskim določilom, ki tega ne prepovedujejo, pa svetovalec načelnika ni kar nekdo, ki se popoldne ukvarja s čimer koli in izjavlja, kar hoče. Tako početje se mi zdi sporno,« je dejal Jakič in dodal, da je glede omenjene dvojne vloge Damirja Črnčeca od načelnika generalštaba Dobrana Božiča že zahteval pojasnila. Ta je v pisnem odgovoru ministru med drugim tudi navedel, da so pripadniki Slovenske vojske za udejstvovanja ter izražanje mnenj in stališč, ki jih podajajo v prostem času, odgovorni kot državljani. »Tudi v omenjenem primeru pripadnik ni imel nikakršnih pooblastil in ni zastopal ter izražal stališč Slovenske vojske, niti ni izražal stališč v vlogi svetovalca načelnika generalštaba,« je poudaril Božič.

Iz spiska dni dopusta in privatnih odsotnosti, ki so nam ga posredovali z Generalštaba Slovenske vojske, je razvidno, da je Damir Črnčec za aktivnosti za prekinitev, kot je prepričan, krivične kazni Janezu Janši koristil že kar nekaj dni dopusta. Tako si je vzel prosto na dan, ko je moral Janša na prestajanje kazni na Dob in je bil ustanovljen Odbor 2014, pa tedaj, ko so Janšo njegovi podporniki pričakali pred sodiščem, na katerem se je moral zglasiti zaradi domnevne krive ovadbe in žaljive obdolžitve nekdanje višje državne tožilke Branke Zobec Hrastar.

Prav tako je vzel dopust dva dni pred državnozborskimi volitvami, ko je poslanka SDS Eva Irgl sklicala nujno sejo komisije za peticije zaradi »krivičnega sodnega postopka« zoper prvaka SDS, na kateri je svoje poglede o Sloveniji kot nepravni državi predstavil tudi Črnčec. Načelnik Božičevega kabineta je nekdanjemu šefu Sove in vojaške obveščevalne službe odobril dopust tudi 1. avgusta, ko je na Šubičevi potekala ustanovna seja novega državnega zbora, Janševi podporniki pa so svojega idola glasno pričakali pred parlamentarno zgradbo. Po Janševem odhodu v zapor je svetovalec načelnika generalštaba tudi dvakrat koristil privatno odsotnost, ki jo je nadomestil s presežkom delovnih ur. Prvič, ko se je udeležil novinarske konference ob izidu knjige Majniška deklaracija 1917–1989–2014, ki jo je pripravila založba Nova obzorja, drugič pa na dan pogovornega večera občinskega odbora SDS Medvode z naslovom Janez Janša: edini politični zapornik v EU. Na obeh dogodkih je Črnčec tudi aktivno sodeloval. Zakon o obrambi sicer glede političnih aktivnosti določa le, da vojaška oseba oziroma civilna oseba, ki opravlja delo v vojski, ne sme biti član nobene politične stranke.

Petnajstkrat druge obveznosti

Svoje dejavnosti v podporo pravnomočno obsojenemu Janezu Janši s službenimi obveznostmi v državni upravi uspešno usklajuje tudi Aleš Primc, ki prav tako velja za enega najaktivnejših članov Odbora 2014. Redno se udeležuje in usmerja proteste pred vrhovnim sodiščem, pa pred RTV Slovenija, nastopa na novinarskih konferencah odbora...

Od Janševega odhoda v zapor pa do konca meseca junija ga tako skorajda ni bilo v službo – od šestih delovnih dni je bil namreč pet dni na rednem letnem dopustu. Julija, ko so se aktivnosti Janševih podpornikov stopnjevale, je vodja Civilne iniciative za družino in pravice otrok sicer vzel zgolj štiri dni rednega letnega dopusta, vendar je imel v tem mesecu evidentiranih kar enajst tako imenovanih kompenzacijskih prihodov oziroma izhodov (poznejši prihod ali predčasni odhod iz službe, pri katerem delavec koristi nadure). Z drugimi besedami: Primc je imel v 23 julijskih delovnih dnevih kar petnajstkrat druge obveznosti, zaradi katerih je bodisi vzel dopust ali pa kasneje prišel na delovno mesto oziroma z njega predčasno odšel.

»V vseh omenjenih primerih gre za kompenzacijo nekaj ur ali minut in ne za celodnevne odsotnosti. Vse omenjene odsotnosti so bile dogovorjene z njegovimi nadrejenimi,« so nam zatrdili na agenciji za kmetijske trge in razvoj podeželja, kjer je Primc zaposlen. Ob tem poudarjajo, da ni bilo zaznanih nobenih kršitev delovnih obveznosti, ki bi bile osnova za uvedbo kakršnih koli postopkov zoper Primca.