"Rabimo operativca, ne nekoga, ki se bo šest mesecev učil, kaj je treba storiti"

Čoklova je po oceni predsednika DeSUS Karla Erjavca na področju zdravstva bolj izkušena od Alenke Trop Skaza, ki se je v zadnjih dneh najpogosteje omenjala kot možna kandidatka za ministrico. Kot državna sekretarka je Čoklova na ministrstvu za zdravje že dve leti, ima pa tudi podporo v sistemu, je pojasnil Erjavec.

Da bi bilo najprimerneje, da bi delo na tem resorju nadaljevala državna sekretarka Brigita Čokl, je januarja denimo dejal tudi direktor Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije Samo Fakin. "Rabimo operativca, ne nekoga, ki se bo šest mesecev učil, kaj je treba storiti," je takrat pojasnil Fakin.

Predlog DeSUS je Erjavec že posredoval tudi predsednici vlade Alenki Bratušek in zdaj pričakuje njen odgovor. Prav tako pričakuje, da bo njihova kandidatka, glede na to, da zdravstveni resor pripada DeSUS, imela prednost.

Zaplet koalicijskih pogajanj

Odločitev vodstva DeSUS je tako nekoliko zapletla koalicijska pogajanja o prihodnji sestavi ministrske ekipe. Doslej je namreč za najverjetnejšo možnost veljala zamenjava na uradu za Slovence v zamejstvu in po svetu, na katerem bi Tino Komel iz vrst PS nadomestil kandidat DeSUS, najverjetneje Gorazd Žmavc.

Erjavec je po sejah organov dejal, da glede morebitnih zamenjav "znotraj koalicije očitno ne pride do dogovora". Če pa bi prišlo do kakšnih zamenjav, se bodo morali tudi v stranki odločiti, s kakšnim kandidatom bodo pokrili kakšen resor, je še dodal. Erjavec je sicer poudaril, da sta zdaj na potezi predsednica vlade in stranka PS.

Čoklova je za STA dejala, da je pogojno pripravljena prevzeti ta resor. Poudarja namreč, da so kakršne koli spremembe na področju zdravstva stvar širšega družbenega konsenza in absolutne podpore v vladi. "Ravno tem elementom je posvečen moj premislek v zvezi s kandidaturo. Tudi v koalicijski pogodbi bi bilo treba stvari malo bolj detajlno doreči, da ne bi prihajalo do obstrukcije oz. do nestrinjanja koalicijskih strank pri uvajanju določenih rešitev, " je pojasnila. Dogovoriti se morajo tudi, svari Čoklova, kaj je sploh možno narediti do konca mandata.

PS naj bi vztrajala pri prvotni zahtevi DeSUS za zamenjavo resorjev

A je tudi sama spomnila, da ima PS svojo kandidatko za zdravstveno ministrico. Po mnenju Čoklove bodo v tem sklopu verjetno še potekali pogovori, zato je nemogoče napovedati, kako se bo vse skupaj razpletlo.

Neuradno je v PS slišati, da je predlog DeSUS za Čoklovo neresen. Če bi imeli s kandidatko resne namene, bi jo namreč po njihovem mnenju stranka DeSUS predlagala že v prvi fazi pogovorov in ne bi zahtevala menjave resorjev.

PS bo po informacijah STA tako vztrajala pri prvotni zahtevi DeSUS za zamenjavo resorjev. To je, da PS prevzame vodenje gospodarskega ministrstva in ministrstva za zdravje, DeSUS pa od PS prevzame vodenje urada za Slovence v zamejstvu in po svetu, ki ga sedaj vodi Tina Komel iz vrst PS.

Uradno v PS do zaključka pogovorov o zapolnitvi izpraznjenih ministrskih mest postopkov ne bodo komentirali, so navedli za STA. Tudi SD in DL se za zdaj uradno ne odzivata.

Kandidatka DeSUS za ministrico za zdravje Brigita Čokl je vstopila v politiko, ko je postala državna sekretarka na ministrstvu za zdravje februarja 2012. To funkcijo je obdržala tudi po odstopu Tomaža Gantarja. Pred prihodom v politiko pa je Čoklova, sicer diplomirana ekonomistka, opravljala vodstvena dela na področju financ in računovodstva. Najprej je 12 let delala v EMO Celje, od leta 1991 do 2012 pa v podjetju ETOL iz Celja. Čoklova je sicer tudi članica celjskega mestnega sveta.

Mesto ministra za gospodarstvo bo zasedel Metod Dragonja

Drugo izpraznjeno ministrsko mesto - mesto ministra za gospodarstvo pa bo, kot kaže zasedel Metod Dragonja. Podporo mu je izrekel tudi svet DeSUS.

Dragonja, ki mu je DeSUS danes izrazil podporo, že ima ministrske izkušnje, saj je bil tri leta minister za gospodarstvo v vladi Janeza Drnovška. Prihaja pa iz gospodarstva, saj je kar 15 let vodil ljubljansko farmacevtsko podjetje Lek. Nazadnje je bil od leta 2008 direktor predstavništva NLB v Rusiji, ki pa so ga nedavno zaprli zaradi varčevalnih ukrepov.

Leta 1998 je sicer izbruhnila afera, ker naj bi Dragonja z Lekovim denarjem financiral predvolilno kampanjo SLS. Obtožen je bil kaznivega dejanja zlorabe položaja ali pravic zaradi domnevno nezakonitega financiranja SLS in nekdanje delavske direktorice Leka Metke Karner Lukač, a je bil v delu tožbe oproščen, njen drugi del pa je zastaral.

Pričakujejo, da se bosta kandidata za oba resorja predstavila poslanskim skupinam

V SD in DL pričakujejo, da se bosta kandidata za oba resorja predstavila poslanskim skupinam.

Svet DeSUS je potrdil tudi predlog koalicijske pogodbe. Erjavec tako ne vidi ovir za petkov podpis pogodbe, razen če bi se kadrovske zadeve zapletle. Po njegovem mnenju mora vlada namreč ob podpisu koalicijske pogodbe tudi vedeti, kdo bo zasedel določeni resor.

Dogovarjanja o prihodnji sestavi vlade je še dodatno zapletla kazenska ovadba zoper ministra za obrambo Romana Jakiča. Ta je ponovil, da bo odstopil, če bo proti njemu vložen pravnomočni obtožni akt. To spoštujejo v PS, tudi Erjavec je spomnil na to, Prvak DL Gregor Virant in predsednik SD Igor Lukšič pa menita, da bo moral Jakič o tem premisliti oz. se pogovoriti s premierko Alenko Bratušek.