»Dosledno bomo spoštovali Kodeks novinarjev Slovenije in razsodbe oziroma stališča Novinarskega častnega razsodišča, uredništva bodo razsodbe oziroma stališča NČR objavljala, odgovorni uredniki se bomo od leta 2015 dalje redno srečevali na sestankih in razpravljali o profesionalnih in etičnih dilemah ter drugih problemih slovenskih medijev, DNS bo izobraževalne programe razširilo na vse leto...« To je večina zavez »za boljše medije«, ki so jih včeraj na DNS podpisali odgovorni uredniki oziroma predstavniki uredništev Radia Slovenija, Pop TV, Kanala A, 24ur.com, Dela, Dnevnika, Večera, Slovenske tiskovne agencije in Radia Študent.

Nekaj sistematičnih kršilcev

»Vsako leto obravnavamo več primerov. Letos smo na NČR prejeli že več kot 50 pritožb. Rada bi verjela, da imamo vse več dela, ker so bralci, gledalci in poslušalci pozornejši na kršitve etičnih in profesionalnih norm, toda bojim se, da število pritožb narašča, ker se raven etične občutljivosti v številnih medijih nevarno znižuje. Dobro znamenje je, da večina novinarjev in urednikov sodeluje z razsodiščem, se pravi odgovarja na pritožbe. Medijev, ki ga ignorirajo, je malo, je pa med njimi nekaj sistematičnih kršilcev kodeksa,« je na včerajšnjem srečanju povedala predsednica NČR Ranka Ivelja. »Želimo si, da bi bile naše razsodbe novinarjem predvsem v pomoč. Mediji si moramo spet povrniti zaupanje javnosti,« je še dodala Dnevnikova novinarka. Po mnenju odgovornega urednika 24ur.com Denisa Oštirja bi lahko k etičnemu ozaveščanju novinarjev marsikaj prispevali že s tem, če bi strnili večletna spoznanja in ugotovitve NČR ter jih »ponudili« na primeren način.

Novinarje je treba izobraževati

Odgovorna urednica Večera Katja Šeruga je na srečanju pozdravila odločitev DNS in NČR, da se o konkretnem primeru (mariborska tragedija, op. p.) nista zgolj izjasnila, temveč da sta tudi pripravila smernice za naprej. »Najbolj pa podpiram zavezo, da se bo društvo še bolj posvetilo izobraževanju novinarjev in urednikov,« je zatrdila. To je izpostavila tudi odgovorna urednica STA Barbara Štrukelj: »Znanje je podlaga za dobre članke.« Da so odkrite debate o konkretnih primerih nujne, pa je poudarila odgovorna urednica Dnevnika Suzana Rankov. »V določenih situacijah bi bilo dobro, da se uredniki slišimo in dogovorimo, kako poročati,« je pripomnila odgovorna urednica informativnega programa na Pop TV Tjaša Slokar. Podpis zavez so napovedali tudi odgovorni uredniki Televizije Slovenija, Žurnala 24, Primorskih novic, Radia 1 in Radia Antena, DNS pa k temu vnovič poziva tudi vse preostale medije – Slovenske novice, Svet 24, Planet TV, Planet Siol.net, Finance, Mladino in Reporterja.

Spomnimo, da je DNS po mariborski tragediji vse prispevke, v katerih je zaznal kršitve kodeksa, pa tudi tiste, ki zgolj nakazujejo na morebitne kršitve, predal v presojo NČR.