Med prvimi so se na ploščadi pred sodiščem razvrstile tri starejše gospe iz Zasavja. Pred sedmo uro so že štartale proti Ljubljani, v podporo njihovemu predsedniku. »Če bo treba, bomo prihajale vsak dan,« je dejala gospa Vika, ki je bila pod jakno oblečena v belo majico z napisom Ukrajina.

Janša kot Timošenkova

Pred sodiščem, kjer še vedno poteka pritožba prvostopenjske sodbe zoper Janeza Janšo, Ivana Črnkoviča in Toneta Krkoviča, se je v njihovo podporo zbralo kakšnih 200 ljudi. Povezovanje med morebiti potrjeno sodbo prvostopenjskega sodišča v zadevi Patria s kakšnih 2000 kilometrov oddaljenim dogajanjem v Ukrajini izpred nekaj let, se ni odražalo zgolj v besedah gospe Vike. Še ne pravnomočno obsojenega Janeza Janšo so njegovi podporniki tudi na velikem plakatu primerjali z Juliju Timošenko. »Ko ti otroka doma kaznuješ za nekaj, kar ni naredil, te bo zasovražil,« je napačnost odločitve prvostopenjskega sodišča razlaga gospa Vika. Njena prijateljica je pristavila, da bodo tudi v naslednjih dneh, če še danes ne bi bila izrečena sodba, prihajale vsepovsod tja, kjer se bo iskala pravica. »Vzele bomo upokojensko karto za vlak,« se je zasmejala.

Še pred deveto uro, ko se je začelo sojenje, so se pred sodno palačo Janševih podpornikom pridružili tudi najvidnejši člani stranke: Zvonko Črnač, Jože Tanko, Eva Irgl, Andrej Vizjak, France Cukjati in Vasko Simoniti.

»Zaprite lopove, ne pa poštene podjetnike!«

Vladimir Lukač je nosil enega izmed številnih transparentov, s katerimi so se podporniki zglasili pred sodiščem. »Kučan demokrat, slovenski narod brez gat«, »Tudi Štefanec je iz Kučanije«, »Murgle so nam vse v pogubo«, »Boter Milan, kdaj boš odgovarjal za uničenje arhivov« je pisalo na prvih. Človek je imel vtis, da se na sodišču nekje odvija vzporedno sojenje nekdanjemu predsedniku, sodni senat pa se je po pomoti znašel na pločniku pred sodiščem. Nekoliko bolj odločni so bili transparenti zaposlenih Rotisa, ki so se pred sodišče prišli postaviti v bran Ivanu Črnkoviču. »Zaprite lopove, ne pa poštene podjetnike!«, »Slovensko sodstvo > inkvizicija!«, »Nočemo politične sodnije, hočemo pravno državo!«

Ko je ob devetih v družbi svojega odvetnika Francija Matoza na sodišče prispel Janez Janša, ga je zbrana množica pozdravila s toplimi vzkliki »Janez, Janez!!« Samcat glas iz množice je dodal: »Bravo Janez! Drži se!« Pred sodiščem so razvili veliko slovensko zastavo, ki jo držijo vse odtlej. Medtem, ko v dvorani potekajo javna obravnava, se je na ulici dogajala politika. Janševi podporniki so razpravljali o vsem, kar je v državi narobe: o gospodarstvu, izbrisanih, Hudi jami, drugi svetovni vojni... Priljubljeni temi pogovora sta bili tudi neobjektivnost medijev in politično skorumpiran sodni sistem. Izreke zaupanja za sodni senat višjega sodišča, ki razpravlja v zadevi Patria, oziroma sodstvo nasploh, ni bilo najti.

V sodni proces se je vmešala politika

Med zbrano družbo se je pomešal tudi Roman Leljak, ki prav danes zaključuje zbiranje podpisov za referendum o odprtju arhivov. »Podpisov je dovolj, referendum zagotovo bo,« je dejal na vprašanje, kako bi morebitna obsodba Janeza Janše vplivala na zbiranje podpisov. Nasploh arhivov in sojenja v zadevi Patria ni hotel povezovati. »Arhivi so eno, pravosodje je nekaj drugega.« »Sojenja, kjer ni neposrednih dokazov, niso potrebna,« je dejal in ocenil, da se je v zadevi Patria v sodni proces vmešala politika.

Janša je »gotov«

Pred sodiščem, točneje na drugi strani Tavčarjeve ulice, se je zbrala peščica protestnikov, ki so predvsem s svojimi plakati zahtevali, naj Janeza Janšo obsodijo. »Fertik je!«, »Gotov je!« so imeli zapisano na svojih plakatih. Zanimivo je bilo to, da so si bili glede številnih težav, ki tarejo Slovenijo, enotni. Tako kot so v taboru Janševih podpornikov denimo čutili razočaranje nad gospodarskim in političnim stanjem v državi, so podobno razmišljali tudi na drugi strani Tavčarjeve ulice. Edina razlika je bila v tem, koga so okrivili za takšne razmere. Posplošeno povedano je bilo za številčnejši tabor Janševih podpornikov kriv komunizem in botri z ozadja, medtem ko je peščica »neodvisnežev« na obronkih Miklošičevega parka odgovornost pripisovala celotni politični kasti, sojenje Janši pa so videli kot precendenčni primer, da se za rešetkami znajdejo tudi drugi politiki. Z druge strani cestišča so bili deležni prenekatere žaljivke, da so južnjaki in plačanci, ki se pojavljajo na vsakih demonstracijah. »Mi smo tebe klicali, da koplješ kanale. Ne rabimo filozofa,« je odneslo proti nasprotnemu taboru. Policisti so nekaterim posameznikom iz tabora Janševih podpornikov preprečili, da bi kar čez cestišče stopili do njih in jim povedali svoje mnenje. Tabora mirno sobivata drug ob drugem, Tavčarjeva ulica pa je njun limes.

Končna odločitev sodišča še ne bo znana danes. Za prihod trojice iz sodne dvorane so pripravljeni rdeči nageljni in rdeče vrtnice.