Manjka 760 milijonov evrov izplačil

Prispevki za socialno varnost, ki so prispevki za pokojninsko in invalidsko zavarovanje, za zdravstveno zavarovanje, za zaposlovanje in za starševsko varstvo, so bili lani obračunani v višini nekaj manj kot 6,4 milijarde evrov, plačanih pa je bilo nekaj več kot 5,6 milijarde evrov, kar je približno 760 milijonov manj od obračunanih, izhaja iz poročila Dursa o pobiranju prispevkov, s katerim se je minuli teden na seji seznanil svet Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (Zpiz).

Obračunanih prispevkov za pokojninsko in invalidsko zavarovanje je bilo v lanskem letu nekaj manj kot 3,9 milijarde evrov, plačanih pa nekaj manj kot 3,4 milijarde evrov.

Za zdravstveno zavarovanje je bilo lani nekaj manj kot 2,5 milijarde evrov obračunanih prispevkov, plačanih pa jih je bilo nekaj več kot 2,2 milijarde evrov.

Prispevki za zaposlovanje so bili lani obračunani v višini nekaj manj kot 32,3 milijona evrov, plačanih pa jih je bilo 26,6 milijona evrov.

Za starševsko varstvo je bilo lani nekaj več kot 31,7 milijona evrov obračunanih prispevkov, plačanih pa približno 26,5 milijona evrov.

Vedno več prispevkov je treba prisilno izterjati

Generalna direktorica Dursa Ahčinova sicer poudarja, da se je davčni dolg pri prispevkih za socialno varnost v letu 2013 zmanjšal za 82 milijonov evrov oz. za več kot 15 odstotkov. Ob tem napoveduje, da si bo Durs »z različnimi ukrepi za obvladovanje davčnega dolga še naprej prizadeval k večji učinkovitosti izterjave dolga, tudi iz naslova prispevkov za socialno varnost«.

Zaradi gospodarskih razmer v zadnjih treh letih in večje plačilne nediscipline je treba vse več prispevkov namreč prisilno izterjati, je na seji sveta Zpiza minuli teden, 20. marca, dejal namestnik generalne direktorice Dursa Tomaž Perše.

Če zavezanec ne plača obračunanih prispevkov, Durs začne postopek davčne izvršbe. Praksa je, da pred začetkom davčne izvršbe z opominom pozove dolžnika, da prostovoljno poravna dolgovani znesek. Če dolžnik niti po opominu ne poravna dolga, davčni organ začne postopek davčne izvršbe.

Lani je terjani znesek dolga s sklepi o davčni izvršbi znašal skoraj 378 milijonov evrov oz. približno 9,1 milijona evrov več kot leto prej, izterjali pa so nekaj prek 131 milijonov evrov oz. približno 12,3 milijona evrov več kot leto prej.

Pri neplačevanju prispevkov je naklep težko dokazati

Durs v primeru, če ima ravnanje zavezanca znake prekrška, izvede postopek o prekršku, če ima ravnanje zavezanca znake kaznivega dejanja, pa poda kazensko ovadbo na pristojno tožilstvo. Vendar mora biti v primeru slednjega ugotovljen naklep, kar pa je pri neplačevanju prispevkov za socialno varnost zelo težko dokazati, so na omenjeni seji sveta Zpiza minuli teden poudarili predstavniki Dursa.

Če delodajalec izkaže, da dejansko ni izplačal plač zaposlenim, ni dolžan predložiti obračuna in plačati prispevkov. Po veljavnih predpisih namreč ni določena obveznost mesečnega obračuna prispevkov, če plače dejansko niso izplačane. Durs pošlje podatke o takšnih delodajalcih na republiški inšpektorat za delo.

Durs je leta 2010 vložil 81 kazenskih ovadb zaradi suma kršitve temeljnih pravic delavcev, policiji pa so zaradi omenjenega suma posredoval 121 naznanil. A pristojna tožilstva so obtožni akt vložila le v petih primerih.

V lanskem letu so tako vložili le dve kazenski ovadbi, ker se po pojasnilih Peršeta raje odločijo za bolj učinkovite ukrepe.

Durs poostril nadzor nad plačevanjem prispevkov

Durs je povečal in poostril nadzor pri obračunavanju in plačevanju prispevkov za socialno varnost, zaradi česar se je lani v primerjavi z letom prej povečala višina dodatno ugotovljenih prispevkov za socialno varnost za 46 odstotkov, in sicer na nekaj več kot 103,8 milijona evrov.

Od tega zneska je na prispevke za pokojninsko in invalidsko zavarovanje odpadlo nekaj več kot 66,1 milijona evrov, na prispevke za zdravstveno zavarovanje pa približno 36,3 milijona evrov.

Med nepravilnostmi, ki jih ugotavlja v postopkih davčnega nadzora, omenja primere, ko so bile plače zaposlenim sicer izplačane. Toda obračuni davčnih odtegljajev in prispevkov za socialno varnost za dohodke iz delovnega razmerja davčnemu organu niso bili predloženi, posledično pa za zaposlene tudi niso bili plačani prispevki in akontacija dohodnine.

Med nepravilnostmi navaja tudi izplačevanje plač le delno, z zamudo, izplačevanje le nekaterim zaposlenim ali pa sploh ne ter izplačila v gotovini.

Durs predlaga spremembo zakonodaje

Predsednik sveta Zpiza, sicer pa predstavnik sindikatov Milan Utroša je na seji sveta 20. marca opozoril, da se morajo pristojni organi nujno odzvati na neplačevanje prispevkov za pokojninsko zavarovanje, »tako kot v primeru, če nekdo ne plača npr. dohodnine ali elektrike«.

V nekaterih državah delodajalec sploh ne more odjaviti zaposlenega iz zavarovanja, če zanj ne plača vseh prispevkov, je dejal. V Sloveniji pa kljub zahtevam sindikatov ni tako, je dodal.

Na Dursu pa menijo, da neplačevanja obveznih prispevkov ni mogoče preprečiti le z izvajanjem davčnega nadzora, ampak tudi s korenito sistemsko spremembo zakonodaje. Ministrstvu za finance so že posredovali predlog, ki se nanaša na določitev mesečnega zakonskega roka za obračun in plačilo prispevkov za socialno varnost delavcev neodvisno od izplačila plač.