Generalštab Slovenske vojske je prejel anonimno sporočilo o tem, da se vojaki v oklepnih vozilih valuk počutijo omamljene. Kot je pojasnil Simon Korez iz generalštaba, predvidevajo, da je anonimka prišla iz 20. pehotnega polka v Celju, zato so naročili pregled devetnajstih vozil, ki jih uporabljajo v tej vojašnici. »Če bomo ugotovili napake na ceveh grelne naprave, bomo pregledali tudi vsa preostala vozila,« je zagotovil Korez. Slovenska vojska ima sicer 85 valukov, šest jih je tudi na stalni misiji na Kosovu, od koder pa ne poročajo o morebitnih tehničnih posebnostih, zaradi česar bi bili neoperativni. Tako naj bi ostalo tudi po skorajšnji menjavi kontingenta na Kosovu.

Opozarja tudi sindikat

Na čudne občutke omamljenosti so opozorili tudi v Sindikatu vojakov Slovenije, kjer sumijo, da gre za posledico nerednega servisiranja prezračevalnih naprav, zaradi česar prihaja do povišanja koncentracije škodljivih plinov. Ti valuki se namreč uporabljajo prav na pripravah novega kontingenta Slovenske vojske za odhod na misijo na Kosovo. »Valuke zdaj z vlačilci vozijo nazaj v vojašnice, vojake pa z avtobusi. Zdi se nam nesprejemljivo, da se tako pomembna, a zaradi pomanjkanja denarja neredno vzdrževana vozila sploh uporabljajo. Sprašujemo se, ali se res mora kaj zgoditi, da se bo to popravilo,« opozarjajo v sindikatu. Valuke namreč lahko redno srečujemo na slovenskih cestah v normalnem prometu. V sindikatu se sprašujejo, kaj bi se lahko zgodilo, če bi vojak – voznik zaradi škodljivih plinov med vožnjo zaspal... »Tokrat je treba pohvaliti odziv Slovenske vojske, ki je valuke takoj odstranila iz uporabe,« še menijo v sindikatu.

Oklepniki na servisu

Iz generalštaba odgovarjajo, da nihče iz kontingenta, ki se ta teden usposablja v Svetlem Potoku na pripravah za odhod na Kosovo, ni navajal kakršnih koli težav s počutjem. »Kljub temu smo vozila v četrtek odpeljali na tehnični pregled v Celje. Najprej morajo ugotoviti, ali je sploh kaj narobe, nato pa bodo vozila servisirali. Cenimo skrb sindikata za zdravje vojakov in dodajamo, da težava z valuki na načrtovano napotitev kontingenta na Kosovo ne bo vplivala,« je še dodal Korez, ki ugiba, da bi lahko šlo tudi za okvaro zaradi počene gumijaste cevi, kar se lahko zgodi tudi pri redno servisiranih vozilih.

Naj ob tem dodamo, da ne gre za edino težavo Slovenske vojske z napakami opreme v zadnjem času. Milijon evrov je namreč stalo 6000 čelad, ki jih je ministrstvo za obrambo kupilo v času ministra Romana Jakiča, a se je izkazalo, da se krušijo, odpenjala se je varnostna zaponka, na poletih pa so se začele napenjati in so jih morali vojaki zaradi tiščanja snemati z glav. Kot so pojasnili na ministrstvu za obrambo, so čelade reklamirali pri proizvajalcu, ki jih bo na svoje stroške zamenjal.