Po predlogu mora banka vzpostaviti stabilno ureditev notranjega upravljanja, ki obsega organizacijsko strukturo, učinkovite procese upravljanja tveganj, vključno z načrti sanacije, primerne mehanizme notranjega nadzora in ustrezno politiko in prakso prejemkov.

Predlog določa, da se banka pri ocenjevanju kreditnega tveganja ne sme izključno ali samodejno zanašati na zunanje bonitetne ocene, ampak mora upoštevati tudi druge informacije ter uporabiti zunanje bonitetne ocene kot enega od več dejavnikov v procesu odločanja o kreditih.

Globe do dvakratnega zneska koristi od kršitve

Na področju kapitalskih zahtev uvaja štiri vrste kapitalskih blažilnikov - varovalni kapitalski blažilnik, proticiklični kapitalski blažilnik, blažilnik sistemskih tveganj ter blažilnik za globalno sistemsko pomembno banko in za drugo sistemsko pomembno banko. Te zahteve se bodo začele uporabljati z letom 2016.

Banka Slovenije bo lahko banki za kršitev zakona izrekla globo v višini do dvakratnega zneska dobička, pridobljenega s kršitvijo, če ga je mogoče opredeliti, oziroma 10 odstotkov skupnega letnega neto prometa. Članu uprave ali nadzornega sveta pa lahko izreče globo največ do višine petih milijonov evrov ali dvakratnega zneska dobička, pridobljenega s kršitvijo, če se ga da ugotoviti.

Podlaga za prenos pristojnosti na ECB

Predlog vnaša tudi nekatera določila obstoječih evropskih smernic za presojanje primernosti članov uprave in nadzornih svetov. Tako uvaja dovoljenja za opravljanje funkcije člana nadzornega sveta, medtem ko se sedaj primernost nadzornikov ugotavlja po tem, ko že začnejo delati.

Predlog zakona je med drugim podlaga, da del nadzornih pristojnosti za banke preide na Evropsko centralno banko, ki je enotni mehanizem nadzora nad bankami v območju evra začela izvajati 4. novembra.

Prvotni predlog je vseboval še rešitve za oblikovanje sklada za reševanje bank, ki pa jih je ministrstvo za finance iz predloga zakona o bančništvu izvzelo in jih oblikovalo v samostojnem predlogu zakona o organu in skladu za reševanje bank. O njem je DZ danes že opravil razpravo, glasoval pa bo zvečer. Predlogu tega zakona se obeta sprejem.