Vlada potrdila socialni sporazum, kot je bil dogovorjen

Kot je na novinarski konferenci po seji vlade povedal minister za finance Dušan Mramor, je vlada potrdila socialni sporazum, kot je bil dogovorjen. Pri tem je izpostavil zavezo, da v letu 2015 - razen davka na nepremičnine - ne bo nominalnega višanja davčnih stopenj.

Socialni sporazum bo veljal za leti 2015 in 2016. Vlada, delodajalci in sindikati se bodo s podpisom pod njim zavezali, da mora v tem času ena njihovih prioritet postati zagotavljanje socialnega tržnega gospodarstva in ustrezne ravni socialne varnosti, ki temelji na načelih solidarnosti in pravične prerazporeditve bremen.

Nov razvojni zagon, zniževanje brezposelnosti ...

Temeljne zaveze v parafiranem besedilu so usmerjene v nov razvojni zagon, zniževanje brezposelnosti, odpravo krize vrednot, krepitev konkurenčnosti, ekonomske demokracije, notranjega povpraševanja in učinkovitosti javnega sektorja, spoštovanje resolucije o normativni dejavnosti pri sprejemanju zakonodaje, ureditev sistema dolgotrajne oskrbe ter uskladitev višine minimalnega osebnega dohodka oz. izračun socialnih transferjev.

Dokument predvideva skoraj 140 ukrepov na vseh ključnih področjih. Med drugim napoveduje, da ne bo novih obremenitev gospodarstva, razen v primeru višje sile, vprašanja minimalne plače pa zaradi nesoglasij ne rešuje. Sindikati so napovedali, da se bodo za postopen izvzem dodatkov iz minimalne plače borili po drugi poti, če bo treba, tudi na ulici.

Pogajanja o socialnem sporazumu so sicer potekala dva meseca

Pogajanja o socialnem sporazumu so sicer potekala dva meseca v 16 večurnih krogih. Za končno uskladitev so bili potrebni trije poskusi.

Socialnim partnerjem je tovrsten dogovor uspel šele petič v času samostojnosti države, to pa bo šele tretji sodoben socialni sporazum. Zadnji je bil sprejet za obdobje med letoma 2007 in 2009. Država je bila tako brez dokumenta, ki s ciljem doseči stabilnost in socialni mir opredeljuje temeljne zaveze in usmeritve vlade, delodajalcev in sindikatov v nekem obdobju, praktično ves čas krize.