Ministrski zbor želi očitno umiriti vsaj nekatere odprte fronte, saj je po včerajšnji seji vlade sporočil, da je pri posegih v maso za plače javnih uslužbencev pripravljen v dogovoru s sindikati poiskati rešitev, ki bo v skupnem interesu. Glede osnutka interventnega zakona za občine, ki je v zadnjih dneh razburil javnost tudi z določilom o ukinitvi občinskih javnih zavodov s 15 ali manj zaposlenimi, pa so ministri poudarili, da gre za skupek predlogov iz različnih obdobij in ne za uradna izhodišča, pri katerih bi vlada vztrajala v celoti. Ministrica za izobraževanje, znanost in šport Stanka Setnikar Cankar je na kongresu Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz) tako oznanila, da so iz interventnega zakona že umaknili vse ukrepe, ki bi povzročili odpuščanja v šolstvu, in da torej normativi in standardi na tem področju ostajajo nespremenjeni.

Policisti napovedujejo oster sindikalni boj

A če so spravljivi vladni toni vsaj za zdaj (do četrtka, ko se bodo nadaljevala pogajanja o rezih v plače javnih uslužbencev) pomirili šolnike, sta oba policijska sindikata včeraj zagrozila s takojšnjim začetkom vseh oblik sindikalnega boja, vključno z napovedjo stavke, če vlada ne bo takoj umaknila predloga po dodatnih posegih v plače in druge stroške dela policistov. Kot je po včerajšnji skupni seji povedal predsednik Sindikata policistov Slovenije Zoran Petrovič, se že pripravljajo tudi na proteste za zaščito položaja policistov.

Če želi vlada pri varčevalnih ukrepih in krčenju javne porabe umiriti žogico, pa to ne velja za prihodkovno stran proračuna. Včeraj je potrdila novelo zakona o davku na finančne storitve, po kateri se bo ta obremenitev s 6,5 odstotka dvignila na 8,5 odstotka. Proračun bo naslednje leto zaradi tega predvidoma bogatejši za dodatnih 13 milijonov evrov, ker bo novela – če jo bo potrdil tudi državni zbor – začela veljati šele februarja, pa naj bi se v letu 2016 dodatni prihodki dvignili na 14,2 milijona evrov. V letu 2013 je sicer država od davka na finančne storitve pobrala približno 32 milijonov evrov, letos pa računa na okoli 44 milijonov.

Ustanovljena delovna skupina za preiskavo TEŠ 6

Dodatnih 17 milijonov evrov pa namerava vlada v proračun prihodnje leto preusmeriti iz zavarovalniških poslov, saj z novelo zakona s 6,5 odstotka na 8,5 odstotka dviguje tudi davek od prometa zavarovalnih poslov. S tem želi nadomestiti izpad prihodkov od davka na bilančno vsoto bank, kajti zakon o tem davku bo konec leta nehal veljati.

Čeprav proračun zaradi tega prihodnje leto ne bo nič bogatejši, so ministri včeraj ustanovili in imenovali tudi medresorsko delovno skupino, ki naj bi do 18. decembra poskrbela za potrebne zakonske in druge podlage za preiskavo in revizijo projekta gradnje šestega bloka šoštanjske termoelektrarne.