Pri prestrukturiranju prenesenih terjatev se priporoča, da DUTB v skladu s smernicami sledi tudi usmeritvam, ki so jih za prestrukturiranje terjatev sprejele banke, so po seji vlade sporočili iz vladnega urada za komuniciranje.

V okviru poslovne strategije mora DUTB pripraviti petletni poslovni načrt, v katerem bo opredelila ciljno donosnost kapitala, donosnost sredstev kot celote in donosnost po posameznih segmentih.

Cilj DUTB je za vsa leta poslovanja ustvarjati tolikšen dobiček po slabitvah in rezervacijah, da bo donosnost kapitala vsaj osemodstotna, so zapisali.

Do konca septembra poslovna strategija

DUTB mora do konca septembra na svojih spletnih straneh objaviti poslovno strategijo in usmeritve pri prestrukturiranju, poslovno strategijo pa lahko naknadno spremeni, še posebej v primeru novih prevzemov premoženja.

Če prevzem premoženja od bank ne bo zaključen do konca septembra, mora DUTB strategijo prilagoditi do konca leta oz. v treh mesecih po prevzemu premoženja.

DUTB mora sprejeti še finančni načrt, katerega del mora biti tudi časovno razčlenjeni načrt vseh prejemkov in izdatkov v poslovnem letu, in načrt uporabe prostih denarnih sredstev. Poslovna strategija in finančni načrt morata biti pripravljena tako, da se vzdržuje primeren kapital in zmožnost plačila obveznosti.

Za vsako posamezno sredstvo upravljanja mora DUTB izdati strategijo, narejeno na podlagi analize. Osnovni možnosti za upravljanje sredstev sta sicer prestrukturiranje in izterjava.

Odločitev o prestrukturiranju ali izterjavi naj, kot so zapisali v smernicah, zasleduje cilj čim višje povrnitve proračunskih sredstev, upoštevajoč stroške upravljanja ter financiranja DUTB.

Skrbeti mora tudi za to, da ne pride do položaja, ko bi imeli posojilodajalci, katerih terjatve so bile prenesene na DUTB, možnost, da odkupijo terjatve nazaj z diskontom.

Mesečno poročati ministru za finance

Sladno s smernicami mora DUTB mesečno poročati ministru za finance, četrtletno odboru DZ za finance in monetarno politiko, vsakih šest mesecev pa DZ. S smernicami se podrobneje ureja tudi ugotavljanje odgovornosti za nastanek nedonosnih kreditov in naložb bank.

Ob tem so v uradu pojasnili, da je sprejem smernic DUTB, ki je bila ustanovljena z zakonom o ukrepih za krepitev stabilnosti bank, sprejetim konec leta 2012, sicer tekoči posel vlade, saj se z njihovim sprejetjem natančneje določa izpolnitev ciljev zakona.