Prvostopenjska sodba je postala pravnomočna 2. julija

Prvostopenjska sodba je postala pravnomočna 2. julija letos, država oz. ministrstvo za notranje zadeve pa jo je dolžno izvršiti najkasneje do 17. julija letos. Če je v tem roku ne bo izvršilo, se lahko vloži izvršba, s katero se bo zahteval obračun in plačilo prispevka za člana PSS, so danes sporočili iz PSS.

Kot je STA pojasnil član izvršnega odbora PSS Alen Pečarič, to v konkretnem primeru brez obresti in stroškov postopka znaša okoli 3000 evrov.

Sodba bo imela vpliv na ostalih 60 vloženih tožb

Sodba višjega sodišča pa bo po mnenju PSS imela tudi vpliv na vseh ostalih 60 vloženih tožb. Kot pojasnjujejo v PSS, bo pooblaščena odvetniška pisarna v vseh ostalih zadevah sodišču predlagala, da odloči brez naroka in ugodi vsem zahtevkom, pri čemer se bo sklicevala na omenjeno sodbo višjega delovnega in socialnega sodišča. Skupno gre po Pečaričevih besedah za okoli 200.000 evrov brez obresti in stroškov postopka.

Sodišče prve stopnje je v tej zadevi odločilo, da se odpravita sklep ministrstva za notranje zadeve z dne 21. novembra 2011, s katerim je slednje določilo, da se preneha plačevati prispevek za zavarovalno dobo s povečanjem, in sklep komisije za pritožbe, ki je pritožbo delavca proti prej navedenemu sklepu zavrnilo. Prvostopenjsko sodišče je državi oz. ministrstvu za notranje zadeve naložilo, da je slednje dolžno obračunati in plačati prispevek za zavarovalno dobo s povečanjem za čas od 29. novembra 2012 dalje.

Uredili več pomembnih vprašanj

Iz Sindikata policistov Slovenije (SPS) pa so sporočili, da je Delovno in socialno sodišče v Ljubljani na prvi stopnji zavrnilo tožbeni zahtevek PSS, s katerim je PSS od države in SPS zahteval razveljavitev in ugotovitev ničnosti sporazuma, ki ga je SPS sklenil 31. maja 2013. Sodišče je PSS naložilo tudi plačilo sodnih stroškov v skupni višini 2930 evrov, odločitev sodišča pa še ni pravnomočna.

Kot navajajo v SPS, so v pravdi dokazovali, da so s sklenitvijo sporazuma ravnali zakonito, odgovorno in v imenu vseh zaposlenih ter da so s tem dvignili raven pravic iz delovnega razmerja. Kljub temu, da sta bili toženi stranki država in SPS, bi škoda nastala vsem zaposlenim ne glede na članstvo v sindikatu, med drugim opozarjajo v SPS.

Navajajo še, da so s sporazumom, katerega razveljavitev je s tožbo zahteval PSS, uredili več pomembnih vprašanj. Med drugim izplačila za povečan obsega dela, plačila kilometrin in dodatka za čiščenje uniforme ter varovanje mase za plače v letih 2013 in 2014.