V okoli pol ure dolgem posnetku pogovora, objavljenem na spletni strani ministrstva za notranje zadeve, Virant predstavnikom Komisije za preprečevanje korupcije (KPK) pojasnjuje nakupe letalskih kart Adrie. Gre namreč za pogovor, opravljen v postopku KPK, ki je preverjala podeljevanje poceni letalskih vozovnic slovenskega letalskega prevoznika.

Iz posnetka je slišati, da je takratni predsednik KPK Goran Klemenčič Virantu uvodoma dejal, da jih zanima zgolj čas, v katerem je aktualni notranji minister opravljal kakršnokoli javno funkcijo.

Virant je zagotovil, da v času mandata predsednika DZ in v aktualnem mandatu notranjega ministra z Adrio zasebno ni letel. Ko je bil še minister za javno upravo, pa je leta 2008 zasebno nekajkrat letel z Adrio z družino: aprila v Pariz in oktobra v Bruselj, je pojasnil. Te vozovnice je po njegovih besedah urejala žena, sam pa da takrat ni bil v stikih z nikomer iz Adrie.

"Karte za Pariz je poiskala prijateljica Mojca Braz, sošolka iz gimnazije. Za Bruselj pa je žena neposredno urejala karte preko Kostanjška, ki ga je spoznala preko te iste prijateljice oziroma ji ga je ona priporočila," je povedal in dodal, da je decembra 2008 letel še v Sarajevo, ko pa mu je karte uredila pisarna specialnega predstavnika EU za BiH.

V preostalem času pa je Virant po podatkih, ki da mu jih je posredovala Adria, opravil 38 letov. Kot je dodal, mu je sicer Adria posredovala seznam 39 letov, a je šlo pri enem očitno za pomoto, možno pa je tudi, da so kakšnega pozabili. Nekaj letov je opravil z družino, in sicer po enkrat v Pariz in Bruselj ter dvakrat v Frankfurt. Večinoma pa je šlo po njegovih navedbah za lete, ki jih je opravil v okviru izvajanja svetovalnih pogodb s tujimi podjetji.

Na podlagi »rekonstrukcij«

Virant je v pogovoru poudaril, da vse pripoveduje na podlagi tega, kar je lahko "rekonstruiral" na podlagi dokumentov, korespondence in dokazil, ki jih imata on oziroma žena. Tako je dopustil možnost, da je kje kakšna pomota, a da namenoma zagotovo ne bo "nič povedal drugače, kot je bilo".

Nadalje je Virant pojasnil, da je proti koncu leta 2008 ali leta 2009 prek družbe prijateljev spoznal takratnega komercialnega direktorja Adrie Kostanjška.

Za nakupe kart se je tako včasih obračal nanj, na "booking" preko e-pošte ali pa na referentko iz komerciale. Takšen način poslovanja se je Virantu zdel v redu, saj da je šlo za enostavno poslovanje, imel je tudi dober občutek, da kart ne bo preplačal. Zagotovil pa je, da s Kostanjškom nikoli ni bil v poslovnem stiku, mu naredil ali obljubil kakršnekoli usluge, niti je kadarkoli zahteval. Poudaril je tudi, da na ceno teh kart ni imel nobenega vpliva in da ga oznake na kartah niso zanimale.

"Jaz sem torej poslal povpraševanje, povedal, kdaj karte potrebujem, dobil ponudbo za rezervacijo, potem sem se pa odločil," je pojasnil Virant. Nikoli se mu ni zdelo, da bi bile cene "posebej privilegirane", saj da je vedel, da so karte pogosto v akciji, poleg tega je bil tudi pogost potnik Adrie.

Virant je, kot je povedal v pogovoru, s Kostanjškom govoril po izbruhu afere s kartami in ga eksplicitno vprašal, ali je vse potekalo po pravilih, na kar da je Kostanjšek odgovoril pritrdilno.

Nisem ravnal neetično

"Ali je bilo na Adriini strani vse v redu, ne morem vedeti. Vem pa, da sam nisem ravnal nezakonito ali neetično, saj nisem ničesar zahteval ali komurkoli naredil kakšne usluge, da bi potem kaj pričakoval," je zatrdil Virant. Iz informacij iz medijev, da se je v tej reviziji znašlo zelo veliko oseb, pa sklepa, da je "moral obstajati nek sistem, po katerem so delali".

"Če bi mislil, da je karkoli narobe, bi veliko raje kupil dražje karte, kot pa imel s tem težave. Tudi če bi jih plačal dvakrat dražje, gre za relativno majhne vsote in bi se mi zdelo naravnost noro, da bi se zaradi tega dajal v zobe," je izpostavil Virant. Dodal je tudi, da so mu v mnogih primerih karte plačala podjetja, za katere je delal, zato bi korist od tega imela kvečjemu ona.

Na vprašanje, kako je prišlo do dogovora s Kostanjškom glede urejanja kart, pa je Virant odgovoril, da se ne spomni natančno. Vendar pa domneva, da je Kostanjšku povedal, da bo zaradi svetovalnih poslov z Adrio potoval bolj pogosto. "Najbrž mi je takrat rekel, da se lahko obrnem kar nanj in mi bo poiskal ugodno možnost. To sem razumel tako - ne da bi pričakoval ravnanje v nasprotju s pravili ali posebne koristi -, da bom dobil informacijo o ugodni možnosti in da mi bodo morda kot pogostemu potniku priznali tudi kakšen komercialni popust," je dejal.

Janković: KPK Virantu zastavljala nežna vprašanja

Virantovo zaslišanje pred KPK je ob robu današnje novinarske konference komentiral tudi ljubljanski župan Zoran Janković. Po njegovi oceni je KPK Virantu zastavila "nežna" vprašanja, tudi ta primer pa potrjuje, da se KPK poslužuje dvojnih meril. Kot je ponovil, ga ne motijo toliko cenejše vozovnice kot to, da naj bi Virant lagal.

Nakup poceni letalskih vozovnic je bil eden glavnih očitkov zoper Viranta tudi v petkovi razpravi o interpelaciji zoper njega. Opozicija mu je namreč očitala zavajanje in laži, koalicijski poslanec PS Jožef Kavtičnik pa je v petkovi obrazložitvi glasu v prid interpelaciji dejal, da če se izkaže, da je Virant lagal pred državnim organom, torej KPK, bo to kaznivo dejanje krive izpovedi. "Dobronameren nasvet, gospod Virant, še tako slaba resnica je boljša kot najboljša laž," je dejal.

KPK je sicer v delu ugotovitev, objavljenih marca, zapisala, da je uprava Adrie pred letom 2011 vozovnice podeljevala netransparentno in da nima razloga ne verjeti, da številni za to niso vedeli.

Nekaj dni zatem smo v Dnevniku objavili dele korespondence Viranta iz let 2010 in 2011 s Kostanjškom, s katerim je urejal poceni vozovnice zase in svojo družino, kar naj bi dokazovalo, da je Virant zavajal. Virant je takrat v odzivu med drugim pojasnil, da je vsa dejstva natančno pojasnil KPK.