Predsednica vlade Alenka Bratušek je očitno ocenila, da nima potrebne moči in avtoritete za uspešno vodenje vlade oziroma za izpeljavo ukrepov, s katerimi bi v proračunu nadomestili  zaradi padca nepremičninskega zakona nastalo 200 milijonov evrov globoko luknjo. Razlog za pomanjkanje te moči naj bi bili tako koalicijski partnerji, ki vztrajajo vsak pri svojih ukrepih, kot zaostrovanja oziroma nerazčiščen položaj premierke v lastni stranki. Zato je Bratuškova včeraj napovedala, da bo v parlamentu preverila, ali še  uživa zaupanje za vodenje vlade, izvršnemu odboru PS pa bo predlagala, naj stranka čim prej, po možnosti še pred evropskimi volitvami, izpelje kongres, na katerem bo kandidirala za predsednico PS. 

Koalicijske stranke se pogovarjajo prek medijev

»Vse preveč je bilo pogajanj in dogovorov prek medijev. To ni način dela v dobri in kompaktni koaliciji,« je svojo odločitev utemeljila premierka in dodala, da tudi v PS že nekaj časa ne gledajo naprej. »Skrajni čas je, da se v Sloveniji nekatere stvari ustavijo, druge pa začnemo delati drugače, dokler je še čas,« je poudarila Bratuškova. Po nedeljskem sestanku vrha koalicije naj bi bilo jasno, ali bo zaupnico vezala na zakon, ki bo potreben za izvedbo ukrepov za nadomestitev nastale proračunske vrzeli, ali na vprašanje, »ali smo vsi skupaj  pripravljeni delati v dobro Slovenije«.

Bratuškova je koalicijske partnerje z napovedjo o  zaupnici presenetila. Vodja poslanske skupine SD Matjaž Han je prepričan, da bi se morali pred takšnimi velikimi napovedmi usesti za koalicijsko mizo. »Napovedovati pred kamerami, kaj bo kdo naredil za to, da bo krepil svojo stranko, ni dobro.« Zato je vodja poslancev SD napovedal: »Če se ne bomo mogli pogovoriti kot odgovorni ljudje, je bolje, da gre ta vlada narazen.« Si pa po njegovih zagotovilih v SD ne želijo predčasnih volitev, saj bi po njegovem zamajale to, kar je aktualna vlada vendarle naredila dobrega. Prvak DL Gregor Virant meni, da se bo na nedeljskem sestanku mogoče dogovoriti brez zaupnice. A hkrati dodaja: »In brez dviga DDV.«  Tudi predsedniku DeSUS Karlu Erjavcu se zdi glasovanje o zaupnici nesmiselno. »Če se koalicija ne bo dogovorila glede dvestomilijonskega izpada iz državne blagajne, bo to konec vlade in ne potrebujemo glasovanja o zaupnici. Če gre za discipliniranje poslancev PS, pa bi bilo bolje, da bi takoj sklicala kongres stranke.«

Bratuškova zanemarja stranko

Premierki  se je  v zadnjih dneh spet glasno »dogajala« stranka. Ustanovitelj PS Zoran Janković je poslancem  PS  povedal, da je Virant za državo škodljiv in da mora oditi iz vlade, zavzel pa se je tudi za takojšnji kongres stranke.  Mnogi v Pozitivni Sloveniji Alenki Bratušek očitajo, da se posveča zgolj vodenju vlade, stranko pa zanemarja. Zlasti na terenu naj bi dejavnost PS povsem zamrla. Prav tako poudarjajo, da je vlada sprejela marsikatero rešitev, ki je   v nasprotju (zlasti) z gospodarskim delom programa PS.

Ocene, koliko njihovih poslancev podpira Bratuškovo in koliko jih je naklonjenih Jankoviću, so v največji vladni stranki različne. Po nekaterih namigih naj bi bili razdeljeni skoraj na polovico. Se pa v krogih blizu Bratuškove bojijo, da ima ljubljanski župan še močnejšo podporo med člani stranke. Kot je znano,  imajo po statutu PS na kongresu možnost glasovati vsi člani stranke, večina od njih pa jih je v PS vstopila, ko  je bil na njenem čelu Janković. Vendar je v njegovih krogih slišati, da se ljubljanski župan  z Bratuškovo na bližnjem kongresu stranke sploh  ne bo pomeril, ne izključujejo niti  tega, da bi se od PS poslovil in ustanovil novo stranko.

Virant: Jankovićeva želja, da padem, je bila neizmerna

Jankovićevemu prepričanju, da je treba Viranta zrušiti, so včeraj sledili štirje poslanci  PS. Čeprav so bili v stranki enotni, da gre za izjemno slabo utemeljeno interpelacijo in je poslanska skupina glasovanje obstruirala, so Jožef Kavtičnik, Tina Komel, Stanko Stepišnik in Barbara Žgajner ostali v dvorani  in glasovali za Virantov odhod iz vlade. Navkljub 23. členu koalicijske pogodbe, v katerem piše, da se bodo partnerice izogibale glasovanju za interpelacijo zoper ministra, dokler sodelujejo v vladi.  Med »kršitelji« tega določila je bil pričakovano tudi Stanko Stepišnik, saj ga je s položaja gospodarskega ministra novembra lani odnesla tudi Virantova ostra kritika zoper njega. Svojo odločitev je Virantu takole utemeljil: »Koalicijska zaveza vam ne daje pravice, da lahko počnete, kar vas je volja.«

Gregor Virant včerajšnjega poteka glasovanja ne razume kot nezaupnice njemu, temveč predvsem kot notranji problem stranke PS. »Saj ste videli, kaj se je dogajalo v prejšnjih dneh: sestankovanje pri Zoranu Jankoviću itn. A ne bom jaz reševal njihovih težav, tudi pameti jim ne bom solil. Naj ta problem rešijo sami,« je poudaril Virant, na vprašanje, ali je šef PS še vedno Zoran Janković, pa odvrnil: »Če bi imel Janković takšen vpliv, potem bi jaz danes zanesljivo odletel, saj je bila njegova želja, da padem, očitno neizmerna. Pa mu to ni uspelo.« Po prepričanju Matjaža Hana sinočnje ravnanje poslancev PS ne bo dobro vplivalo na razpoloženje v koaliciji. »Ne da se mi Alenka Bratušek smili, ampak to, kar se je zgodilo, ni fer do nje,« je poudaril.

Še ena nedeljska maša koalicije

Koalicijske stranke bodo jutri že drugo nedeljo zapored razpravljale o ukrepih, s katerimi bi zapolnile finančno vrzel, ki je nastala po padcu nepremičninskega davka. Finančno ministrstvo največje »zaloge« denarja, ki bi ga lahko preusmerili v državni proračun, vidi v javnih zavodih, skladih in agencijah, kjer naj bi bilo za okoli 280 milijonov evrov presežkov.

Koalicijski partnerji naj bi imeli jutri na mizi tudi predlog povišanja trošarin na alkohol in tobak, s čimer bi nastrgali okoli deset milijonov evrov. Nekateri se zavzemajo tudi za znižanje vračila trošarin na energente, do česar so upravičeni kmetje in avtoprevozniki, a drugi svarijo, da s tem kmetov ne kaže dražiti.