Kot je v izjavi za medije v DZ danes pojasnil poslanec SD Han, vlada, ki opravlja tekoče posle, v Evropo ne bo poslala evropskega komisarja brez dogovora s predsednikom SMC in najverjetnejšim mandatarjem Mirom Cerarjem.

Bratuškova se je pripravljena pogovarjati

Bratuškova je pojasnila, da so se danes »dogovorili, da skušamo najti kompromis, če tega kompromisa ne bo mogoče najti, pa bo o tem pač odločala nova vlada«. Sama sicer še naprej meni, da to ne bi smela biti stvar koalicijskih pogajanj. Čeprav »bi bila najbolj vesela, da to polno odgovornost prevzame nova vlada«, pa obenem meni, da je sedanja vlada tista, ki bi morala dati predlog in tudi prevzeti odgovornost zanj.

A njeni koalicijski partnerji so drugačnega mnenja, je nadaljevala in zatrdila, da se je o komisarskem kandidatu - če bo dal Miro Cerar danes to vprašanje na mizo - pripravljena pogovarjati.

Obenem je večkrat ponovila, da se mudi, saj v EU pričakujejo, da bo Slovenija ime svojega kandidata v Bruselj posredovala do konca julija. Če tega ne bo storila, »bomo mi tisti, ki bomo zavirali nadaljnje postopke«, je opozorila in dejala, da za morebitno blokado »ne bo kriva Alenka Bratušek«.

Informacije o novem evropskem komisarju so pod ključem

»Ni pomembno, kaj si želi Alenka Bratušek«

Milan Brglez je nasprotno danes za STA ponovil stališče SMC, da si želijo, da bi bil dogovor o kandidatu dosežen »v razumnem roku« oziroma »vsaj do prvega tedna avgusta«. O morebitnih imenih pa tako Bratuškova kot Brglez danes znova nista želela povedati prav ničesar. Premierka v odhodu je tudi dejala, da glede imena kandidata »s strani Cerarja ni dobila nobenega predloga, razen da se vsa stvar zamakne« in to željo je sedaj izpolnila.

Tudi na več novinarskih vprašanj o tem, da naj bi si sama želela komisarskega stolčka, še naprej ni dala jasnega odgovora. Večkrat je ponovila, da »ni pomembno, kaj si želi Alenka Bratušek«, in spomnila, da »je bila Alenka Bratušek izvoljena za poslanko državnega zbora«, poleg tega pa je še premierka v odhodu. Obe funkciji bo odgovorno opravljala.

O odmrznitvi privatizacije razprava na ravni predsednikov vladnih strank

Vlada danes ni obravnavala sklepa o zamrznitvi privatizacije, so pa o tem na sestanku govorili predsedniki vladnih strank, ki bodo razpravo nadaljevali v ponedeljek, je pojasnila Bratuškova.

Nadzorni svet Slovenskega državnega holdinga (SDH) je, potem ko je pridobil pravni mnenji, ocenil, da je sklep o zamrznitvi privatizacijskih postopkov, ki ga je vlada sprejela v začetku meseca, nezakonit, zato je vladi predlagal, da ga popravi oz. dopolni. Nekateri so pričakovali, da bo vlada o tem odločala že na današnji seji, a se to ni zgodilo.

Bratuškova je poudarila, da o tem teče razprava na ravni predsednikov vladnih strank. Ob tem je opozorila, da ji bo zakonodajnopravna služba pripravila mnenje o predlogu SDH. Poleg tega želi od holdinga pisno zagotovilo, da s samimi privatizacijskimi postopki »ni nič narobe«, da ni nobenih sumov korupcije oz. kaznivih dejanj. Kot je spomnila, sta dva ministra na seji vlade, ko so se odločali o zamrznitvi, opozorila, da naj bi vsaj v enem postopku privatizacije prišlo do »kar nekaj« nepravilnosti.