Omenjena pogajanja vlade in sindikatov so sicer predvidena že nekaj časa. Vlada je pogajalska izhodišča nedavno sprejela, sindikatom pa naj bi jih predstavila v drugem tednu maja, je minuli teden za STA napovedal Virant. Predlog naj ne bi šel v smer nadaljnjega linearnega zniževanja pravic, ampak strukturnih ukrepov, ki bodo omogočili zmanjšanje števila zaposlenih in druge oblike racionalizacije.

A glede na zadnja politična dogajanja in današnji odstop Alenke Bratušek z mesta predsednice vlade se je pojavljajo vprašanje, ali predčasne volitve - kadarkoli že bodo - utegnejo vplivati na pogajalski proces.

Tako se je denimo še minuli teden vodja pogajalske skupine dela sindikatov javnega sektorja Drago Ščernjavič spraševal, ali bodo sploh še imeli kredibilnega sogovornika in ali se je smiselno usklajevati o tako zahtevnih vprašanjih z ministri vlade, ki je lahko kmalu ne bo več.

Štrukelj skeptičen glede mandata vlade v odhajanju za pogajanja

Vodja konfederacije sindikatov javnega sektorja Branimir Štrukelj pa je danes za STA poudaril, da se je treba resno vprašati, ali pod tekoče posle vlade spadajo tudi pogajanja oz. socialni dialog o plačah in drugih pogojih dela na področju javnega sektorja, ali pa je to treba prepustiti neki drugi vladi.

"Kar se mene tiče, smo mi še vedno pripravljeni na pogajanja, saj smo se nanje že pripravljali in za nas ne bo presenečenje, če se bo to razumelo kot tekoče posle," je dodal Štrukelj. Po njegovem mnenju bo sicer vlada težko sprejemala "kakšne zelo dramatične odločitve", a je prepričan, da bi bilo za državljane najslabše, če bi zdaj za pol leta vse zastalo in bi čakali na novega "upravljalca".

Ravno zato, ker je vlada pogajalska izhodišča že sprejela, gre v obdobju opravljanja tekočih poslov le za realizacijo že odločenega, pa navajajo na ministrstvu za notranje zadeve.

Virant dogovor vidi kot svojo odgovornost

Virant je danes za STA še spomnil, da s koncem leta prenehajo veljati številni s sindikati dogovorjeni varčevalni ukrepi, vključno s spremenjeno plačno lestvico. Zato sam, kot pravi, dogovor o ukrepih za prihodnje leto šteje za svojo odgovornost in bo šel kot glavni vladni pogajalec intenzivno v pogajanja. Ob tem računa, da bo tudi na sindikalni strani razumevanje, da bo treba zadevo zaključiti.

Po Virantovih ocenah bo vlada v vsakem primeru opravljala tekoče posle vsaj do septembra, tudi v primeru predčasnih volitev denimo junija ali julija.

Nekateri sindikalni pogajalci so sicer že pred časom napovedali, da so se pripravljeni usklajevati le o podaljšanju varčevalnih ukrepov in da na dodatno znižanje plač ne bodo pristali.