V PS poudarjajo, da stranka v nabor kandidatov za senat KPK ni imenovala nobenega kandidata, prav tako ni bila seznanjena, da naj bi kateri od njenih članov kandidiral za funkcijo v njem. Stranka tudi ni vedela in preverjala, kdo od več deset prijavljenih kandidatov je član PS, prav tako ji tega ni razkril noben od članov komisije kot tudi ne predsednik države.

Odgovornost je z imenovanjem prevzel Pahor

Verjamejo sicer, da je bil predsednik republike pri odločitvi seznanjen z vsemi relevantnimi dejstvi in je to vzel na znanje pri svoji odločitvi. S tem pa je za izbor prevzel tudi odgovornost, ugotavljajo. »V kolikor je torej ob vedenju vseh znanih dejstev predsednik države ocenil, da je Boris Štefanec primeren kandidat, je treba njegovi izbiri zaupati in gospodu Štefancu dati priložnost, da dokaže svojo neodvisnost in strokovnost v vlogi predsednika KPK,« dodajajo v stranki.

Vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko je poudaril, da je bolje komisijo ukiniti in pristojnosti prenesti na tožilstvo, policijo ali računsko sodišče. Dejal je, da pri sestavi izbirne komisije ni bila zagotovljena pluralnost. Postopek imenovanja članov senata pa je potekal netransparentno, in sicer po političnih kriterijih, meni Tanko.

Izpolnjeval predvsem politične pogoje

Za predsednika senata je bil izbran kandidat, ki je izpolnjeval predvsem politične pogoje, saj je bil Štefanec član stranke PS skoraj do imenovanja. Poleg tega so se, kot je poudaril vodja poslanske skupine SDS, pojavili številni zapisi, da izbrani kandidat ni bil primeren niti za opravljanje funkcije notarja niti sodnika.

Veliko napako je po njegovem mnenju naredil tudi predsednik Pahor, ki je bil seznanjen s politično preteklostjo Štefaneca in kljub temu ni zavrnil sestave takšnega senata. Za to mora tudi on prevzeti svojo odgovornost, je poudaril. »Ima namreč možnost, da kot predlagatelj ukrepa ter na pobudo DZ sproži razrešitev,« meni Tanko in dodaja, da bi morali sicer odstopiti vsi člani senata.

Bogovič: Potrebujemo predsednika KPK, ki bo užival širše zaupanje v družbi

Tudi v SLS pozivajo, naj Štefanec prevzame odgovornost za škandal ob svojem imenovanju za predsednika KPK in odstopi. To je po mnenju te opozicijske stranke še zadnje upanje, da v Sloveniji začnemo resen boj proti korupciji in ustvarjati delujočo pravno državo. »Če si hočemo ali nočemo priznati, je korupcija v Sloveniji zelo resen problem. Ravno zato potrebujemo predsednika KPK, ki bo užival širše zaupanje v družbi. To bi bil osnovni predpogoj, da bi KPK sploh lahko učinkovito delovala,« v zvezi z imenovanjem Štefaneca pravi predsednik SLS Franc Bogovič.

Položaj predsednika KPK, kot tudi njegovih dveh namestnikov, po mnenju Bogoviča zahteva visoko kredibilne in strokovne posameznike z veliko osebno integriteto. »Oseba, ki tik ob imenovanju na ta položaj izstopi iz politične stranke, ki je nenazadnje največja vladna stranka, hkrati pa ima v svojih vrstah tudi takšno breme, kot je poročilo KPK zoper njihovega, ta trenutek še vedno zamrznjenega predsednika Zorana Jankovića, nima nikakršnih predispozicij osebne integritete za ta položaj,« meni Bogovič. Prav tako je prepričan, da Štefanec kot nekdanji sekretar občinskega komiteja Zveze komunistov v Murski Soboti, ni primeren za položaj v KPK.

Erjavec: To je škandal

Da je Štefanec zamolčal članstvo v stranki, je po Erjavčevem mnenju škandal, saj ga v nasprotnem primeru po njegovem prepričanju predsednik republike Borut Pahor ne bi imenoval za predsednika KPK. Zato je to nekorektno tudi do predsednika republike, je dodal prvak DeSUS. »Povsem neprimerno je, da v času, ko je glede transparentnosti v Sloveniji velik dvom in ko se borimo proti korupciji, protikorupcijsko komisijo vodi nekdo, ki je član stranke. Ko zazna, da bi to lahko bila težava, pa izstopi,« je pred današnjim kolegijem pri predsednici vlade Alenki Bratušek dejal Erjavec.

Če Štefanec ne bo odstopil, je namreč po njegovem mnenju s protikorupcijsko komisijo konec, saj nihče več ne bo verjel, da je verodostojna, da dela strokovno in politično nepristransko. »Vemo pa, da ima komisija še obilico dela, tudi z nekaterimi prvaki strank. Če je bil član tiste stranke, si ne predstavljam, kako bodo javnost in mediji zaupali takšni komisiji,« je oster Erjavec. Zato bi bilo po njegovem mnenju najlaže, da bi predsednik KPK odstopil, »s tem razbremenil institucijo ter ji omogočil, da lahko korektno nadaljuje svoje delo«.

Nenazadnje ga moti tudi to, da je Štefanec povsem neznana oseba v odvetniških krogih, v katerih je deloval. »Ne vem, kako je sploh lahko prišlo do takšnega izbora,« je se sprašuje prvak DeSUS, ki še meni, da bo izbirna komisija za člane senata KPK zelo težko razložila izbiro, ker »je zadeva precej jasna«.

Neokusno če ne že neodgovorno dejanje

V NSi poudarjajo, da se zavedajo resnosti težave korupcije, zato na takšnem položaju pričakujejo nekoga, ki bo odločno nastopila proti vsem vrstam korupcije. Glede na podatke, ki so v javnost prišli zadnje dni, so v NSi prepričani, da Štefanec ne bi smel voditi KPK, zaradi česar ga pozivajo k odstopu. »Imenovanje človeka, ki je član določene politične stranke na mesto predsednika KPK je vsaj neokusno, če že ne neodgovorno,« so iz NSi sporočili v izjavi za javnost. Zanima jih, kako bo lahko Štefanec opravljal svoje delo brez očitkov o politični pristranskosti odločitev in dejanj, kakor tudi, kako bo pridobil zaupanje, da delo KPK vodi in usmerja korektno ter v skladu z najvišjimi etičnimi in moralnimi standardi.

Lukšič: O odstopu se mora Štefanec odločiti sam

Nekoliko manj ostri so v SD in DL. Predsednik SD Igor Lukšič meni, da članstvo stranke ne more biti vnaprej težava. A je po njegovih besedah pomembno, kaj bo Komisija za preprečevanje korupcije počela. »Ni dobro, da je bilo takoj ob imenovanju izraženo nezadovoljstvo predsednika, da ni najbolj zadovoljen z izbiro in postopkom izbire, saj to daje komisiji slabo popotnico,« opozarja Lukšič. O tem, ali lahko pod takimi dvomi Štefanec sploh lahko vodi KPK, ali pa bi moral odstopiti, se bo moral po Lukšičevem mnenju sam odločiti. Če se bo to izkazalo kot velika ovira za njegovo kredibilnost, bo moral verjetno premisliti tudi o odstopu, ocenjuje.

Nesrečna popotnica novega vodstva

Vodja poslanske skupine DL Rihard Braniselj ocenjuje, da gre za nesrečno popotnico novega vodstva KPK. Ta bo morala po mnenju DL vložiti veliko napora, da bo pridobila oz. ohranila zaupanje javnosti, od nje pa vsi veliko pričakujejo. V DL menijo, da bi moral Štefanec razmisliti, ali je ohranil kredibilnost, da bo lahko zmogel vodenje KPK, ali ne. Glede morebitnega odstopa pa Braniselj ne želi špekulirati.

V Transparency International Slovenia - Društvo Integriteta se sprašujejo, ali je glede na družbeno-politične okoliščine in nezaupanje državljanov v institucije pravne države primerno, da je Štefanec sploh kandidiral za ta položaj, oziroma ali je svoje članstvo v politični stranki v svoji kandidaturi in predsedniku republike jasno navedel. V soboto je namreč v javnost prišla novica, da je bil Štefanec član PS in da je iz nje izstopil le dan pred imenovanjem za predsednika KPK.

Kredibilnost senata izpuhtela že ob samem imenovanju članov senata

Menijo, da je kredibilnost senata ključna za uspešno in kakovostno delo KPK, česar bi se moral po njihovih navedbah »vsak kandidat tudi zavedati in samoiniciativno razgaliti vsa dejstva, ki bi v javnosti lahko zbujala drugačen vtis«. »Ta kredibilnost pa je izpuhtela že ob samem imenovanju članov senata, kar sigurno ne predstavlja dobre popotnice,« v odzivu za STA ugotavljajo v Društvu Integriteta, ki se bori proti korupciji.

V zunajparlamentarni stranki Solidarnost pa so prepričani, da bi se Štefanec moral odpovedati svoji funkciji in s tem omogočiti, da izbirna komisija in predsednik republike izbereta drugega, neobremenjenega kandidata. Sicer ne menijo, da je pripadnost neki stranki izključitveni razlog za imenovanje na kateri koli javni položaj. Skrbi pa jih dejstvo, da Štefanec »svoje politične pripadnosti ni odkrito naznanil članom izbirne komisije ali predsedniku republike«, čeprav je moral vedeti, da bo njegovo članstvo v stranki »sprožilo velik dvom v njegovo primernost«.