Mencinger je še dejal, da je pogajalska skupina namero o zaostritvi stavke že predstavila Pohorcu in direktorju Termoelektrarne Šoštanj (Tešu) Petru Dermolu.

Za zaostritev stavke je bilo treba zbrati 1250 podpisov, zaostritev pa se nanaša na zmanjšanje dobave premoga Tešu za 75 odstotkov. Stavka se medtem nadaljuje v vseh treh izmenah.

Odgovora Košoroka ni

Za zaostritev stavke se je stavkovni odbor odločil, ker s strani generalnega direktorja Holdinga Slovenske elektrarne (HSE) Blaža Košoroka še ni nobenega odgovora glede njihovih stavkovnih zahtev, predvsem glede vzdržne cene premoga, ki trenutno znaša 2,25 giga joula električne energije. Po nekaterih izračunih naj bi bila vzdržna cena za evro višja.

Iz HSE so v pisnem odzivu na zbiranje podpisov za zaostritev stavke sporočili, da je družba HSE kot večinski lastnik Premogovnika Velenje in Teša močno zainteresirana, da se stavka rudarjev zaključi in da se vzpostavijo taki odnosi med deležniki, ki bodo omogočili izvajanje osnovnih dejavnosti obeh družb.

Ob tem so pojasnili, da družba HSE v tej stavki ni pogajalski partner. Predmet pogajanj so namreč po njihovih navedbah razmerja med zaposlenimi v Premogovniku Velenje ter tržna razmerja med prodajalcem, Premogovnikom Velenje, in kupcem, Tešem. Stavkovni odbor po drugi strani poudarja, da je HSE mati Premogovnika Velenje in Teša, zanima jih tudi, ali jim bo sestra Teš ponudila roko pred utopitvijo, če tega ne bo storila njuna mati.

V skladu z zakonom se tudi v času stavke zagotavlja minimum delovnega procesa

Iz Premogovnika Velenje so naknadno sporočili, da se v skladu z zakonom tudi v času stavke zagotavlja minimum delovnega procesa, ki zagotavlja varnost ljudi in premoženja v času stavke ter nadaljevanje dela po končani stavki, za kar je v času stavke odgovoren stavkovni odbor. O stavki je bila obveščena tudi inšpekcija za energetiko in rudarstvo.

Glede odziva HSE pa pojasnjujejo, da je logično, da se morata o socialnih pravicah med seboj uskladiti uprava Premogovnika Velenje in socialni partnerji oz. v času stavke stavkovni odbor, vendar povišanje cene premoga ne zadeva zgolj Premogovnika Velenje in Termoelektrarne Šoštanj, saj gre za tripartitno pogodbo o nakupu premoga, zakupu moči in nakupu električne energije, ki jo je poleg omenjenih podpisal tudi HSE.

"Zavedamo se, da je pri tem bistveni partner kupec, to je v našem primeru Termoelektrarna Šoštanj, s katerim se dogovarjamo o ceni premoga. Ker pa tako Premogovnik Velenje kot Šoštanj sodita v Skupino HSE in je vprašanje cene premoga ključnega pomena tudi za reševanje drugih stavkovnih zahtev, vsekakor pričakujemo, da bo v pogajanja še naprej aktivno vključen tudi HSE," so zapisali.

Danes so se sicer, kot so še dodali, nadaljevala pogajanja med upravo in stavkovnim odborom, na katerih je bila s strani uprave predlagana prekinitev stavke in moratorij za tri mesece, da bi se v tem času uredile vse zadeve v zvezi s ceno premoga in likvidnostjo družb, enaki predlogi pa so bili predstavljeni tudi vsem stavkajočim. Predlogi s strani stavkajočih niso bili potrjeni, tako da se stavka nadaljuje.

Trenutno na deponiji 395.000 ton premoga

Iz Teša pa so sporočili, da imajo trenutno na deponiji približno 395.000 ton premoga. S to količino lahko nemoteno obratujejo naslednjih 35 do 40 dni.

Rudarji zahtevajo še izplačilo zaostanka plač iz let 2012 in 2013 do konca letošnjega leta, saj so dve leti prejemali za pet odstotkov nižje plače. Zahtevajo tudi zagotovilo izplačila plač po kolektivni pogodbi do 18. v mesecu. Če bo kakšen mesec plača zamujala, pa rudarji napovedujejo, da bodo takoj naslednji dan začeli stavkati. Rudarji prav tako nasprotujejo predlaganemu 10-odstotnemu znižanju plač in odvzemu treh dni dopusta.