»Pri nas ni več lačnih šolarjev,« se veseli ravnateljica ljubljanske osnovne šole Nove Fužine Damjana Korošec. Za mnogo več subvencioniranih malic in kosil je poskrbela novela zakona o šolski prehrani, ki je razširila tovrstne pravice. Stanje je boljše za 80 odstotkov, trdi ravnateljica.

Mnogim, ki jih je zakon kljub temu pustil na drugi strani meje za subvencijo, po besedah Koroščeve pomagajo z donacijami in z akcijami, kot so Podari malico, Botrstvo in podobno.

A šola ni le prehrana, opozarja Koroščeva. Dobrodelne akcije otrokom iz te osnovne šole pomagajo tudi, da se lahko udeležijo šole v naravi, taborov. »Botri iz projekta Botrstvo marsikaterega otroka spremljajo še naprej v srednji šoli. Ne le za to, da jim plačajo malico, obšolske dejavnosti; zgodilo se je tudi, da so devetošolki pomagali pri nakupu obleke za valeto.«

Za brezplačni topli obrok

Podobno je tudi v Murski Soboti, pravi svetovalna delavka tamkajšnje prve osnovne šole Renata Kranjc Vöröš. Tudi pri njih se je krog upravičencev do subvencij malice in kosila močno razširil. Dobrodelne ustanove, akcije in tudi dejavnosti šole, s katerimi vzdržujejo denarno stanje v šolskem socialnem skladu, pa pomagajo tudi pri drugih šolskih dejavnostih. Tako se lahko pohvalijo, da nobeden od učencev zaradi težav z denarjem ni manjkal na zimski ali poletni šoli v naravi ter dnevih dejavnosti na Pohorju.

Popolnoma drugačen svet otroke čaka, ko pridejo domov, pravi Anita Ogulin iz Zveze prijateljev mladine Slovenije. Koliko družin je v stiski, pričajo obiski ljudi, ki se k njim zatečejo po pomoč. Včeraj, ko so delili hrano in osnovne kozmetične pripomočke, jih je v vrsti zanje stalo skorajda dvesto. »Otrokom v teh družinah ne gre dobro in na to bi morali biti v šolah še bolj pozorni,« meni Ogulinova. Zato si prizadeva tudi, da bi otrokom zagotovili v šoli ne le malico, temveč tudi en topel obrok.

Malice nazaj v šole

Kot je znano, je novela zakona o šolski prehrani decembra 2012 močno razširila krog upravičencev do subvencionirane malice in kosila. Spremembe, ki bodo poenostavljale postopek uveljavljanja subvencij, pa prinašata tudi prenovljena socialna zakonodaja in novela zakona o šolski prehrani, ki jo je pravkar potrdila vlada. Učencem in dijakom ter njihovim staršem predvidoma prihodnje šolsko leto ne bo več treba vlagati vloge za priznanje pravice do subvencije malice in kosila pri centru za socialno delo. To pravico bodo ob prijavi na obrok uveljavljali z odločbo o otroškem dodatku ali državni štipendiji kar v šoli, kjer jim bodo ustrezno znižali račun za malico ali kosilo.

Vrnitve odločanja o subvencijah prehrane v šole se Kranjc-Vöröševa veseli, saj bodo imeli v šoli tako ponovno več osebnega stika s starši, kot so ga imeli zadnja leta, ko so te stvari urejali centri za socialno delo. Drugačno mnenje pa ima Koroščeva. Skrbi jo namreč predvsem stroga zakonska omejitev, kdaj je kdo upravičen do subvencije in kdaj ne, ki ne dopušča lastne presoje. »Mi v šolah vidimo, kdaj je družina v stiski. Pogovorimo se s starši o njihovih problemih, tudi če niso očitni iz odločb.« Ko bodo naleteli nanje, se bodo po pomoč morali obrniti v šolski socialni sklad, k donacijam, dobrodelnim projektom, česar pa so že dodobra vajeni.