Predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije Dušan Semolič je po srečanju v Ljubljani za STA pojasnil, da so minister za pravosodje Goran Klemenčič in delodajalci v okviru poglavja pravna država pristali na dva pomembna predloga sindikatov.

Dogovorili so se namreč za spremembo zakona o izvršbi in zavarovanju, tako da v prihodnje ne bo več mogoča izvršba na minimalno plačo, in poseg v insolvenčno zakonodajo, s katerim se bo absolutno prednost pri poplačilu terjatev dalo delavcem.

"Vsi si želimo pravne države, zato to poglavje ni nič bolj v interesu sindikatov kot delodajalcev," je ta del pogajanj za STA komentiral generalni sekretar Združenja delodajalcev Slovenije Jože Smole.

Ne bo zmanjšana pravica iz obveznega zdravstvenega zavarovanja

V okviru poglavja zdravstvo so se socialni partnerji, tudi ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc, na zadovoljstvo sindikatov strinjali, da v prihodnjih dveh letih ne bo zmanjšanja pravic iz obveznega zdravstvenega zavarovanja.

A tudi delodajalci niso bili razočarani, saj so dobili zagotovilo, da se njihovi stroški na tem področju v prihodnjih dveh letih ne bodo zvišali.

V gospodarstvu si sicer želijo tudi, da bi se znižalo stroške, ki jih imajo z nadomestili za bolniške odsotnosti, a sindikati temu nasprotujejo, saj bi moral izpad kriti Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije, ki pa nima denarja in bi zato prišlo do zmanjšanja pravic. "Pri tem vprašanju ne dosežemo napredka in bi lahko ostalo na pogajanjih," je povedal Smole.

Ponovno srečanje v petek

Socialni partnerji se bodo znova srečali v petek, ko bodo na sporedu vsa preostala odprta vprašanja, med drugim iz poglavja javni sektor in najtežjih poglavij finance in plače.

Na področju javnega sektorja so glede na načrtovane spremembe dileme glede soglasja sindikatov pri zanje temeljnih vprašanjih financiranja javnih zavodov, njihovem upravljanju, položaju zaposlenih ter normativih in standardih.

Pri financah delodajalci računajo, da bodo od vlade vendarle dobili jasno zagotovilo, da v letih 2015 in 2016 ne bo novih obremenitev gospodarstva.

Zelo težko bo očitno na področju plač, saj sindikati vztrajajo pri izvzemu dodatka za nočno delo iz minimalne plače. To je za predstavnike gospodarstva nesprejemljivo.

Ne glede na to med socialnimi partnerji vlada prepričanje, da bi lahko pogajanja v petek zaključili, v ponedeljek pa besedilo socialnega sporazuma že parafirali. Sledilo naj bi potrjevanje na vladi ter organih sindikalnih in delodajalskih organizacij, tako da bi bil dokument dokončno podpisan konec tega meseca.

Podpis bi, kot je nakazala, lahko prispevala tudi Gospodarska zbornica Slovenije, ki je v začetku decembra protestno izstopila iz pogajanj.