V IDS so nezadovoljni z dosedanjo politiko desnih in levih parlamentarnih strank, ki so od razpada Jugoslavije širile slogane o »balkanski Švici«, »zgodbi o uspehu«, »svetilniku Evrope«, na koncu pa so privedle do stanja v državi, ko je na zavodu za zaposlovanje prijavljenih rekordnih 130 tisoč brezposelnih, med katerimi je kar četrtina mladih.

»Po več kot dvajsetih letih samostojnosti je zato dokončno minil čas tako za liberalne kot za konservativne puhlice. Kriza nas sili, da naposled s treznimi očmi pogledamo na naš življenjski položaj. In ko potegnemo črto, je izkupiček katastrofalen,« so zapisali pri IDS. Poleg visoke brezposelnosti opozarjajo na zaskrbljujoče socialno stanje v državi, saj že 400 tisoč ljudi v Sloveniji živi tik pod ali tik nad pragom revščine, kar je kar vsaki peti prebivalec. To se nadalje kaže tudi v osnovnih šolah, kjer že 70 tisoč otrok zaradi nezmožnosti plačila prejema brezplačno malico, v srednjih šolah pa jih je pol toliko.

IDS se zato namerava oblikovati v stranko »z izključnim namenom, da delovni ljudje, torej vsi tisti, ki v ustvarjajo vrednost in bogastvo, dobijo močan glas,« so zapisali. »Stranko razumemo kot pomembno platformo, ki lahko gibanju ponudi vstop tudi na ozemlje kapitala in v samem srcu te zveri poskrbi za spreobrnitev razrednih razmerij moči.«

V Iniciativi si nameravajo prizadevati za izgradnjo socialistične Evrope, pri doseganju tega cilja pa se nameravajo povezovati z vsemi naprednimi strankami in gibanji v drugih državah. »Zavedamo se namreč, da je socializem tako nekoč kot danes lahko samo internacionalen. Namesto klečeplazenja malih pred velikimi in poslušnega uveljavljanja imperialnih interesov si bomo prizadevali za bratstvo in enakopravnost med narodi. Drugače od obstoječe slovenske politike se bomo najmočneje uprli največjim in največ solidarnosti pokazali najšibkejšim. Namesto folkolorne se bomo raje oprli na revolucionarno dediščino družbenoosvobodilnega boja. Namesto brezsramnega uničevanja okolja skozi projekte, kot je Teš 6, bomo načrtovali trajnostni okoljski razvoj. In namesto brezpravne množice delovnih ljudi, ki vsak dan trepeta za svoje delo, bomo gradili družbo, v kateri bosta delavec in delo spet spoštovana,« so še zapisali.