Slovenske gore obišče več kot milijon planincev in drugih ljubiteljev neokrnjene narave na leto. Letošnja sezona bo po ocenah planinske zveze slabša. Zaradi deževnega vremena je velik izpad obiska predvsem v visokogorju, kjer domovi in koče običajno zaprejo vrata sredi septembra.

»Letošnjo planinsko sezono ocenjujemo kot slabšo. Zaradi manjšega obiska predvsem v visokogorskih kočah ne bomo ustvarili toliko sredstev, da bi zagotovili pokrivanje vseh stroškov. Ne smemo namreč pozabiti, da je na marsikateri koči pustila posledice tudi zima,« sezono ocenjuje Miro Eržen, podpredsednik Planinske zveze Slovenije. Letos je predvsem manjši obisk domačih ljubiteljev gora, medtem ko se število tujcev povečuje. »Vedno večji obisk tujih planincev kaže na to, da moramo promociji pohodništva in planinskih koč v tujini posvetiti še večjo pozornost. Obenem pa si moramo prizadevati, da spremenjenih navad domačih obiskovalcev, ki se odločajo za krajše izlete in se ob zmanjšani kupni moči prilagajajo vremenskim napovedim, ne bomo poskusili nadomeščati z organizacijo dogodkov, ki v gore ne sodijo,« še dodaja Eržen.

Nizozemci in Belgijci »presenetili« oskrbnike

V planinskih kočah na vseh koncih Slovenije so z večjim obiskom presenetili nizozemski in belgijski ljubitelji gora, tradicijo ohranjajo obiskovalci iz Avstrije, Italije, Hrvaške, Nemčije in Češke, gostoljubje pa so letos slovenske planinske koče ponudile tudi planincem iz Egipta, Izraela, Kanade, Nove Zelandije, Avstralije in Japonske.

Planina Kuhinja pod Krnom, skoraj tisoč metrov visoko, spada med tiste postojanke, kjer niso občutili prevelikega zmanjšanja obiska. Pa ne le zato, ker se je mogoče do koče pripeljati z avtomobilom, ampak zato, ker je po besedah Slavka Gregorčiča, predsednika kobariškega planinskega društva, ki upravlja kočo, zaživel projekt Alpe Adria Trail, koča pa je izhodišče za obiske 2244 metrov visokega Krna, Batognice, Mrzlega vrha in drugih območij, kjer so ostaline prve svetovne vojne.

Jure Brečko, oskrbnik Zasavske koče na Prehodavcih (2071 metrov visoko), pravi, da so priljubljeno planinsko kočo v Triglavskem narodnem parku letos obiskovali večinoma tujci. »Brez tujcev bi kočo lahko zaprli. Letošnja poletna sezona je bila porazna, saj smo imeli 40 odstotkov manj obiska kot prejšnja leta. Glavni krivci so bili vreme in pa zgrešene napovedi. Planinci so večinoma ustrezno opremljeni, a se najdejo tudi cvetke z mestnimi čevlji,« dodaja oskrbnik Brečko.

Na zimo sredi poletja niso pripravljeni

S podobnim problemi kot na Prehodavcih so se srečevali tudi v Gomiščkovem zavetišču pod Krnom. Za slabši obisk so bile po besedah oskrbnice Andreje Locatelli krive tudi snežne razmere. »Sneg se je dolgo zadržal in poletni planinci si ne upajo na zahtevnejše poti. Kar veliko planincev je bilo neprimerno opremljenih za resne vzpone.« Dolgo vztrajajoča snežna odeja jo je zagodla tudi kočam v Kamniško-Savinjskih Alpah. »Ker planinci niso vešči uporabe zimske opreme, jih preprosto ni,« pove Franc Beguš, oskrbnik Kranjske koče na Ledinah, 1700 metrov visoko. »Vreme niti ni bilo tako slabo, a ko ljudje slišijo, da se obetajo plohe, jih preprosto ni. Glede na lansko sezono lahko rečem, da se je letošnja obrnila za 180 stopinj.«

V nasprotju z drugimi kočami pa v 1680 metrov visokem Domu na Uršlji gori prevladujejo slovenski obiskovalci. Oskrbnika Tatjana in Avgust Kordež pravita: »Malo slabše je kot prejšnja leta, ni pa tako slabo. Prav gotovo tudi zato, ker je Uršlja gora lažje dostopna in jo obiskujejo tudi planinci, ki ne morejo v visokogorje. Naša vizija je, da naj planinska koča ostane koča in ne postane gostilna.« Z večjim obiskom in 15 odstotkov večjim prometom kot lani v tem času pa se lahko pohvalijo v Domu na Lubniku, ki ga upravlja škofjeloško planinsko društvo. »Obisk ni slab, saj na Lubnik hodijo stalni gostje, ki se vpisujejo v knjigo lubnikarjev in se ne ozirajo na vreme. Planinci prihajajo z vseh koncev Slovenije, precej pa je tudi tujih turistov. Obiskovalci najraje segajo po ocvirkovi potici in jabolčnem zavitku. Nočitev pa imamo bolj malo. Dober obisk pripisujemo tudi bližini Škofje Loke,« je zadovoljna novopečena oskrbnica Cvetka Šmid.