Predsednik programskega sveta Radiotelevizije Slovenija (RTVS) Mitja Štular je namreč državni zbor obvestil, da je programski svet prejel podatke, "na podlagi katerih je možno zelo utemeljeno sklepati, da Matjaž Sterže tako v času imenovanja kot tudi sedaj ne izpolnjuje pogojev za članstvo v programskem svetu".

Kot je na današnji novinarski konferenci pojasnil poslanec SDS Branko Grims, je bil namreč Sterže leta 2010 na seznamu članov sveta stranke Zares, zakon o RTVS pa izrecno prepoveduje članstvo v programskem svetu osebam, ki so ob imenovanju ali v obdobju petih let pred imenovanjem člani organov političnih strank.

Grims tako ugotavlja, da Sterže že ob imenovanju ni izpolnjeval pogojev in jih še vedno ne izpolnjuje, saj je bil član organa stranke še pred tremi leti. Zakon o RTVS pa izrecno določa, da članu programskega sveta, ki ne izpolnjuje pogojev, članstvo avtomatično preneha oziroma je njegov mandat neveljaven.

Po Grimsovih besedah je bilo torej Steržetovo imenovanje nično, na sejah programskega sveta pa je sodeloval nelegalno, prav tako je bil neveljaven njegov glas pri sprejemanju odločitev tega organa. To pa po Grimsovih besedah odpira tudi vprašanje, ali ima RTVS sploh legitimno izvoljeno vodstvo, saj je pri imenovanju Nataše Pirc Musar na mesto generalne direktorice odločal en glas - glas Matjaža Steržeta.

V SDS zato mandatno-volilni komisiji predlagajo, naj ugotovi, da Sterže ob imenovanju ni izpolnjeval pogojev za članstvu v programskem svetu RTVS.

Pirc Musarjeva je bila sicer za generalno direktorico imenovana 7. aprila, ko je v tretjem krogu glasovanja dobila 15 glasov programskih svetnikov, njena protikandidatka Ljerka Bizilj pa 13.

Matjaž Sterže pa je bil za člana programskega sveta imenovan decembra lani, in sicer iz nabora civilne družbe.