Poslanec SDS Andrej Šircelj je v izjavi za medije po kolegiju predsednika DZ poudaril, da je glede na odločbo vrhovnega sodišča treba prevzeti odgovornost za napačne odločitve. Na vprašanje, ali je v igri tudi interpelacija zoper delo ministra, je odgovoril, da je »interpelacija vedno v igri«. Verjetno pa bo na to temo kaj povedal tudi predsednik vlade Miro Cerar, je povedal Šircelj.

Interpelacija »najverjetneje zloraba«

Predsednik DZ Milan Brglez pa je ocenil, da bi bila takšna interpelacija glede na vsebino sodbe in glede na to, da se z interpelacijo ocenjuje delo posameznega ministra, »najverjetneje zloraba«. Vendar pa kot predsednik DZ Brglez takšne interpelacije postopkovno ne more preprečiti, če je pospremljena z zadostnim številom glasov.

V SMC po besedah vodje njihove poslanske skupine Simone Kustec Lipicer glede na dosedanje Klemenčičevo delo ne vidijo razloga za interpelacijo. Kar se tiče njegovega preteklega delovanja v vlogi predsednika Komisije za preprečevanje korupcije (KPK), pa se bo Klemenčič v ponedeljek srečal s Cerarjem, je pojasnila. Minister Klemenčič za zdaj ohranja popolno zaupanje poslanske skupine SMC, ali bo tako tudi po ponedeljkovem sestanku, pa Kustec Lipicerjeva ni želela ugibati.

Novakova pričakuje odstop

Tudi vodja poslanske skupine SD Matjaž Han je pojasnil, da interpelacije smatrajo kot nekaj, kar se tiče ministrovanja. Vsak posameznik pa odgovarja za svoja dejanja v preteklosti, je dodal. V SD v tem primeru po njegovih besedah interpelacije ne bi podprli. Han sicer pravi, da je Klemenčič v kvoti stranke SMC in da bo morala ta stranka, če se odloči za zamenjavo ministrov, to obrazložiti tudi koalicijskim partnerjem.

Predsednica NSi Ljudmila Novak pa v izjavi za medije izrazila pričakovanje, da bo Klemenčič sam odstopil. »Naredil je procesno napako, ki je povzročila razpad vlade in tudi velike finančne posledice za državo. Zato najprej pričakujem, da bo razmislil o svoji napaki in prevzel politično odgovornost ter odstopil s funkcije ministra,« je pojasnila. Če se to ne bo zgodilo in bo vložena interpelacija, se bodo o podpori interpelaciji v poslanski skupini še odločili. »Ampak glede na to, da pričakujemo njegov odstop, bomo verjetno tudi interpelacijo podprli,« je dejala.

Prevzame naj odgovornost za svoje dejanje

Vodja poslanske skupine ZaAB Jani Möderndorfer pa je na vprašanje, ali lahko poda odziv v zvezi s sodbo vrhovnega sodišča in predsednikom SDS Janezom Janšo, odgovoril, da je še prezgodaj.

V Zboru za republiko so prepričani, da je bil KPK zlorabljen za to, da se je z njegovo pomočjo zrušilo vlado, to pa po njihovi oceni zahteva ustrezno reagiranje državnega vrha. Ker takratni predsednik KPK Goran Klemenčič v aktualni vladi zaseda mesto pravosodnega ministra, Zbor za republiko predsednika vlade Mira Cerarja poziva, naj predlaga njegovo razrešitev. Klemenčič je namreč zaradi podreditve delovanja KPK političnim interesom kršil z ustavo zagotovljene človekove pravice »in tako nima integritete, potrebne za funkcijo ministra za pravosodje«, menijo v zboru.

»Če se je od nekoga zahtevalo, da odstopi kot predsednik vlade, ker je kršil zakon, potem je enako, če ne še bolj potrebno, da odstopi funkcionar, ki je pri svojem delu kršil ustavo,« so se na to odzvali v društvu Evropska Slovenija. V društvu pričakujejo, da se bosta tako Klemenčič kot premier Miro Cerar, ki sta »oba izvrstna učitelja prava in celo pravnika leta« znala prevzeti odgovornost za svoje ravnanje.