Vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko je na današnji tiskovni konferenci povedal, da naj bi imela koalicija nalogo zrušiti Janeza Janšo, ter da je druga Janševa vlada reševala napake vlade Boruta Pahorja. To je po Tankovih besedah dosegala s sprejemanjem pomembnih in resnih ukrepov. Sindikate, omrežja in vstajnike pa je okrivil, da so v Sloveniji ustvarili negativno ozračje, ter dodal: »Ukradena država je z vlado Alenke Bratušek zadovoljila omrežja.«

Kljub temu da so se tudi po padcu vlade Janeza Janše še vedno nadaljevali, čeprav manj množični, protesti, ki so še naprej zahtevali predčasne volitve, je Tanko prepričan, da je bila vladi Alenke Bratušek umetno naklonjena vsa javnost. Težave naj bi imela predvsem zaradi botrov, kar naj bi tudi privedlo do procesov znotraj koalicije. Prepričan pa je, da je bil padec vlade neizbežen, saj jo bodo povzročili »antagonisti znotraj PS«

Tanko: Bratuškova naj odstopi ali pa vložimo ustavno obsodbo

Čeprav koalicijski člani že vse od petkove izvolitve Zorana Jankovića na čelo PS govorijo o koncu koalicije in pozivajo k čimprejšnjim predčasnim volitvam ter dogovorjenem vrhu koalicije, ki je previden za konec tedna, ko naj bi postalo jasno, če Bratuškova tudi dokončno odstopa s premierskega mesta, Tanko Virantu očita, da je poniknil, SD-ju in DeSUS-u pa, da sta tiho.

»Predlagamo, naj Bratuškova odstopi ali pa naj koalicija dela,« je še dodal Tanko. »Če do ponedeljka ne odstopi, bomo vložili ustavno obtožbo,« saj vlada že pol leta zamuja z izvedbenim zakonom o fiskalnem pravilu ter s tem krši ustavno ureditev, je napovedal Tanko.

Tanko je prav tako prepričan, da trenutna vlada ne ponuja nobenih ukrepov, ponovno pa se je lotil teorije zarote, ki jo je po pravnomočni obsodbi v primeru Patria ponudil predsednik SDS Janez Janša. Tudi Tanko je namreč prepričan, da gre pri padcu vlade za politične presoje »stricev iz ozadja«, ki so bile »dobro tempirane«. Dodal je še, da v SDS podpirajo Janeza Janšo in da je njegova obsodba krivična ter znak, da so v političnem boju dovoljena vsa sredstva.

Večja konkurenca na levici v škodo zmagi SDS?

Vse večjo konkurenco in novih strank na slovenski politični levici ter očitno neizbežni razpad PS Tanko interpretira kot načrt za oteževanje zmage SDS na prihodnjih državnozborskih volitvah. Povedal je še, da trenutna vlada podcenjuje ljudi, lomi obljube in ne spoštuje ustave.

Predsednika vlade in ministre lahko državni zbor pred ustavnim sodiščem obtoži kršitve ustave in zakonov, storjene pri opravljanju njihovih funkcij. Sodišče nato ugotovi utemeljenost obtožbe ali obtoženega oprosti, z dvotretjinsko večino pa lahko odloči o odvzemu funkcije.

V samostojni Sloveniji sta bila doslej v DZ vložena dva predloga ustavne obtožbe, a ker nista dobila zadostne podpore poslancev, tudi nikoli nista prišla do presoje ustavnih sodnikov. Državni zbor o obtožbi sicer odloča z večino glasov vseh poslancev.