Kot je danes v DZ pojasnil vodja poslancev SD Matjaž Han, sicer še ni govoril s svojo poslansko skupino, a predloge, ki jih je koaliciji v nedeljo predstavil finančni minister Uroš Čufer, načeloma podpirajo. Potrebujejo pa še izračune in tudi dogovor, ali bo šlo za začasen ali trajen ukrep, je dodal. Natančne izračune naj bi Čufer pripravil do četrtkove seje vlade.

V DL bodo o podpori vnovičnemu dvigu DDV razpravljali že nocoj, a ni nujno, da bo po sestanku tudi že znana njihova dokončna odločitev, je dejal Braniselj.

"Po našem mnenju je sicer ta država že preveč davčno obremenjena, a v tem trenutku imamo pomembno nalogo: nadomestiti moramo izpad nepremičninskega davka; ali z drugim davkom, kar nam ni blizu, ali pa z drugimi ukrepi, o katerih se še pogovarjamo," je povedal. Braniselj sicer vidi težavo tudi v tem, da bi vsi ostali ukrepi prijeli na zelo dolgi rok, potrebujejo pa ukrepe, ki bodo prijeli takoj.

Braniselj: Težnja davčnega prava je, da so to trajni ukrepi

Na vprašanje, ali je za DL sprejemljivo, da bi višji DDV postal trajen ukrep, je Braniselj odgovoril, da morajo biti v skladu z osnovnim davčnim izhodiščem te rešitve dolgoročne in sistemske. Ali bo dvig DDV, če bodo nanj pristali in ga tudi uvedli, trajen ukrep ali ne, ni želel ugibati, a "težnja davčnega prava je, da so to trajni ukrepi".

Prvak DeSUS Karl Erjavec je že povedal, da je dvig DDV v trenutnih razmerah najbolj pravičen. Meni tudi, da bo vlada primanjkljaj 200 milijonov evrov zelo verjetno zaprla že v četrtek.

Za Bogoviča dvig DDV nadaljevanje inkasantske logike, za Tonina skrajno nevarna izbira

Dvig DDV je sicer najlažja in najbolj enostavna, a tudi skrajno nevarna izbira, zlasti zato, ker skoraj onemogoča gospodarsko okrevanje, meni vodja poslanske skupine NSi Matej Tonin. Po oceni predsednika SLS Franca Bogoviča vlada z dvigovanjem davkov nadaljuje z "računovodsko, inkasantsko logiko".

Poslanca in predsednika SLS "preseneča lahkotnost", s katero vlada Alenke Bratušek zadolžuje državo in viša davke. Kot je poudaril v odzivu na predlog finančnega ministra Uroša Čuferja za zvišanje DDV, bi se morali resno vprašati, ali ni ob vseh teh ukrepih vendarle treba kaj postoriti še na odhodkovni strani.

Po besedah Tonina Slovenija danes potrebuje znižanje, ne pa zvišanje davkov. Dvig DDV pomeni še več vprašanj, ali izdati račun ali ne, pomeni še več sive ekonomije in dela na črno, je opozoril. Posledica zvišanega DDV bo po njegovih besedah rast cen, zato bo najbolj prizadel ravno tiste, ki imajo že danes malo, med njimi tudi upokojence.

SDS: Zvišanje DDV ne bi prineslo želenih finančnih učinkov

Zvišanje DDV bi dodatno zmanjšalo zasebno potrošnjo in oklestilo BDP, najbolj pa bi prizadelo socialni položaj tistih z najnižjimi dohodki, je danes v DZ opozoril poslanec SDS Andrej Šircelj. Poleg tega naj ne bi imelo pričakovanih finančnih učinkov. Vlada bi morala namesto tega narediti odločne korake pri proračunskih odhodkih, je prepričan.

Če bo Slovenija zvišala splošno stopnjo davka na dodano vrednost (DDV) na 24 odstotkov, bo pristala med državami z najvišjo splošno stopnjo v EU, je na novinarski konferenci v DZ poudaril Šircelj.

Kot je opozoril, bi zvišanje pomenilo manjšo zasebno potrošnjo, ki ima že sedaj negativno smer razvoja. Dodal je, da bi to prizadelo predvsem socialni položaj ljudi z najnižjimi dohodki, ki potrošijo ves denar prav za izdelke in storitve, medtem ko tisti z višjimi dohodki navadno ustvarjajo prihranke, ki niso obdavčeni s tem davkom. Poleg tega učinki zvišanja DDV po oceni SDS ne bi imeli takšnih finančnih učinkov, kot jih pričakuje vlada.

Po mnenju OZS bi morala vlada namesto višanja davkov te učinkoviteje pobirati

Višanje davka na dodano vrednost (DDV) zaradi padca nepremičninskega zakona po mnenju Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije (OZS) ni prava rešitev. V zbornici nasprotujejo vsakršnemu višanju davkov, vladi pa namesto tega predlagajo, naj rezerve za krpanje proračunske luknje najde na na odhodkovni strani ter pri učinkovitejšem pobiranju davkov.

"Splošno znano je, da višanje davkov negativno vpliva na gospodarstvo. Dvig DDV namreč zaradi povečanja maloprodajnih cen zmanjšuje zasebno potrošnjo, kar seveda posledično zmanjšuje tudi bruto domači proizvod ter zaposlenost," so zapisali v OZS.

Trgovinska zbornica: Namesto višjega DDV omejiti javno porabo

V TZS so v odzivu na Čuferjev predlog za STA poudarili, da je vlada davek na dodano vrednost (DDV) zvišala že lani in da so sami že tedaj opozorili, da gre za napačen ukrep, "saj sta slovensko gospodarstvo in naša celotna družba v izjemno težki gospodarski situaciji, v kateri se potrošnja in kupna moč zmanjšujeta že daljše časovno obdobje".

Kot so izpostavili, je bila kupna moč v letu 2012 v Sloveniji glede na povprečje EU le še na 84-odstotni ravni, medtem ko je bila še v letu 2008 na 91-odstotni ravni. TZS je ocenila, da tudi učinki ponovnega dviga DDV ne bodo prinesli želenih rezultatov v proračun.

Končan: Nepremičninski davek potrebuje zgolj nekaj popravkov

V sredo se bo na predvidoma zadnji seji sestal svet vlade za spremljanje izvajanja novega sistema obdavčitve nepremičnin. Predsednik sveta Darko Končan je za STA predvidel, da bodo člani vladi predlagali pripravo nove zakonske ureditve za nepremičninski davek. Dvig DDV trenutno vidi kot edino takojšnjo alternativo na prihodkovni strani.

Končan je napovedal, da se bo svet v sredo seznanil z vsebino obrazložitve odločbe ustavnega sodišča in tudi z ločenimi pritrdilnimi mnenji ustavnih sodnikov.

Končan sicer ugotavlja, da ustavno sodišče načeloma ne nasprotuje uvedbi davka na nepremičnine namesto dosedanjega, sicer prav tako ustavno spornega nadomestila za uporabo stavbnih zemljišč, vendar je treba sistem popraviti in dopolniti tri, štiri ključne vidike. A te po njegovih besedah niso problematične.