Usoda prvostopenjske sodbe v zadevi Patria, po kateri so bili Janez Janša, Tone Krkovič in Ivan Črnkovič obsojeni na zaporno in denarno kazen, je zdaj v rokah sodnikov ljubljanskega višjega sodišča. Javna seja pritožbenega senata se bo začela danes ob 9. uri, senat pa lahko svojo odločitev razglasi javno ali jo strankam v približno enem mesecu pošlje v pisni obliki. Kakor trenutno kaže, bo v tem primeru izdana pisna sodba. Kljub temu pred stavbo sodišča Janševi podporniki spet napovedujejo shod.

Višje sodišče je imelo tri možnosti

Po poročanju medijev blizu SDS, ki se sklicujejo na mnenje nekdanjega ustavnega sodnika in predsednika Zbora za republiko Lovra Šturma, se je višje sodišče za javno sejo odločilo zato, ker hoče vsebinsko odločati oziroma ker meni, da dejstva niso bila pravilno ugotovljena. Po mnenju naših sogovornikov, strokovnjakov za kazensko pravo, pa tovrstne razlage ne držijo in jih ocenjujejo kot zavajanje. Višje sodišče je imelo namreč na voljo tri možnosti: običajno sejo senata, ki se odvije brez prisotnosti javnosti, javno sejo senata, na kateri imajo stranke priložnost, da pojasnijo razloge za pritožbo, in razpis glavne obravnave, ki poteka na podoben način kot na prvostopenjskem sodišču, med katero lahko denimo tudi zaslišijo priče. Slednje bi pomenilo, da želijo sodniki dodatno razčistiti nekatera dejstva – a se na višjem sodišču za razpis glavnih obravnav odločijo precej redko.

Kot je znano, lahko senat višjega sodišča sodbo potrdi, lahko razsodi tudi povsem drugače ali pa zadevo razveljavi in vnovično razsojo vrne na prvostopenjsko sodišče. V tem primeru bi se sicer lahko zgodilo tudi, da bi še pred pravnomočno sodbo primer zastaral, saj bo afera Patria kazenskopravno aktualna le še do avgusta prihodnje leto.

Udeležbo na shodu napovedali Hrovat, Štih, Hočevar...

Spomnimo, da je ljubljanska okrajna sodnica Barbara Klajnšek prvaka SDS Janeza Janšo, brigadirja Toneta Krkoviča in prokurista Rotisa Ivana Črnkoviča junija lani obsodila zaradi obtožb o kaznivih dejanjih, povezanih z dajanjem ali sprejemanjem daril za nezakonito posredovanje v postopku izbora in nakupa finskih osemkolesnikov. Janši je prisodila dve leti, Krkoviču in Črnkoviču pa 22 mesecev zapora. Poleg tega je trojici naložila tudi denarno kazen v višini 37.000 evrov.

Janševi podporniki so sicer spet napovedali shod pred stavbo sodišča v Tavčarjevi ulici. »Brez dokazov je lahko obsojen vsak! Danes Janša, jutri Ti!« lahko preberemo pri opisu neprijavljenega dogodka, svojo udeležbo na shodu pa je na omrežju Facebook potrdilo okoli 150 ljudi. Med njimi najdemo poslance SDS Sonjo Ramšak, Roberta Hrovata in Andreja Čuša, nekdanjega programskega tajnika Državljanske liste Tomaža Štiha, direktorja grosupeljske občinske uprave Dušana Hočevarja, direktorja založbe Nova obzorja (Demokracija) in grosupeljskega svetnika SDS Mihaela Hočevarja...