Ob tem ministrstvo za finance pojasnjuje, da je generalni direktor zavoda Samo Fakin želel že naslednji dan po podpisu dogovora, s katerim je bilo zavodu omogočeno vračilo preveč nakazanih sredstev do konca leta v več obrokih, sredstva vrniti v celoti. Ker postopek vračila proračunskih sredstev zahteva nekaj priprav, tega vračila ni bilo možno izvesti do danes, so pojasnili.

Fakinova želja po takojšnjem vračilu preveč nakazanih sredstev kaže na dejstvo, da so bile njegove trditve, da denarja ne more vrniti tako hitro in da gre za neupravičene zahteve, preprosto izmišljene, so prepričani na ministrstvu. Očitno ZZZS ni imel nikoli težav z vračilom sredstev, zato so bile trditve, da ne bo možno izplačati plač, zgolj oblika nedopustnega pritiska na ministrstvo, so poudarili.

Na ministrstvu obžalujejo, da je Fakin uporabil tovrstne manipulacije, zavlačevanja in zavajanja, saj mu je ministrstvo vedno nudilo možnost likvidnostnega posojila za vračilo dolgovanih sredstev. "Ob tem se ne moremo znebiti občutka, da je bilo zavlačevanje samo poskus, da bi zavod vrnil denar prihodnje leto in s tem umetno izboljšal svoj letošnji poslovni rezultat," so pojasnili na ministrstvu.

Ministrstvo ostro obsoja tudi grožnjo ZZZS o neizplačilu plač zdravstvenim delavcem, s katero je pritiskal na ministrstvo za finance. Kot so pojasnili, ministrstvo s svojim ravnanjem nikakor ni ogrozilo izplačila plač, saj je bilo že v petek pripravljeno zagotoviti posojilo neposredno vsem tistim zavodom, ki bi se res znašli v likvidnostnih težavah, ne glede na poteze ZZZS.

Zapisali so še, da je ZZZS ena od blagajn širše države in njeno poslovanje vpliva na deficit sektorja širše države, zato je samovolja, ki jo je izkazal Fakin, ne glede na njegovo zakonsko avtonomijo, neokusna in nekonstruktivna. Glede na to, da je vlada že z zakonom za uravnoteženje javnih financ in z varčevalnimi ukrepi proračuna 2013 reševala zdravstveno blagajno pred rdečimi številkami, bi pričakovali nekoliko več konstruktivnosti in ne zgolj brezglavega zapravljanja privarčevanih sredstev ter celo sredstev, ki so bila zavodu razporejena neupravičeno, so dodali.

Durs je po reformi vplačevanja javnofinančnih prihodkov oktobra lani ugotovil, da eden od procesov do oktobra ni deloval ustrezno. Zato so mu Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje, ZZZS in lokalne skupnosti v obdobju do konca avgusta dolžne 104 milijone evrov, septembra pa še za okoli pet milijonov evrov. Za toliko sredstev se je premalo steklo v državni proračun, je Durs sporočil 6. novembra.