"Slovenci so v osamosvojitveni vojni dokazali svojo enotnost, osamosvojitev jih je združila," je poudaril Benko v pogovoru z ameriškim veleposlanikom in mu pojasnil, da Slovenija od "prijateljskih držav pričakuje spoštljiv odnos do takratnih dogodkov in žrtev".

Kot so sporočili z MZZ, so nezadovoljni tudi z ocenami veleposlanika glede kandidature prejšnjega slovenskega predsednika Danila Türka za generalnega sekretarja Združenih narodov. "Mussomeli je večkrat pozval k enotnosti naroda, vendar nekatere njegove zadnje izjave, zlasti glede kandidature dr. Türka za generalnega sekretarja OZN, delitve poglabljajo," je ministrstvo zapisalo v sporočilu za javnost.

Državni sekretar Benko je Mussomeliju tudi ponovil, da je slovenska vlada enotno podprla pripravljenost Türka za kandidaturo za generalnega sekretarja ZN, "ker gre za kvalificiranega in spoštovanega kandidata v mednarodni skupnosti".

Mussomeli: Tudi v Sloveniji ni soglasja glede Türka

Ameriški veleposlanik je v sredinem pogovoru z nekaterimi slovenskimi mediji v zvezi s Türkovo kandidaturo dejal, da se mu Türk sicer zdi dobro usposobljen kandidat za položaj in ima izkušnje v ZN, težava pa da je, da deli slovensko družbo. Menil je še, da bi bil Türk idealen kandidat, če ne bi bil predsednik, izrazil pa je tudi mnenje,da bo to za Slovenijo "izgubljena priložnost".

Opozoril je, da tuje vlade ugotavljajo, da niti v Sloveniji ni konsenza glede kandidata, kar mu bo škodovalo. Prav tako je to škoda za Slovenijo, ki je sicer po Mussomelijevih besedah idealna država kandidatka, da iz nje pride prihodnji generalni sekretar ZN, a je njen izziv najti pravega kandidata. Dodal je sicer še, da se v Washingtonu glede tega vprašanja še niso odločili in da je tudi še prezgodaj.